September 26, 2022

KIEV

Ukrayna, aralarında Mariupol’un Ukrayna direnişinin simgesi haline gelen Azovstal çelik fabrikasının savunmasına liderlik eden savaşçılar da dahil olmak üzere rekor sayıda tutuklu 215 askerin Rusya ile değiş tokuşunu duyurdu” dedi.

sınıf=”cf”>

Zelensky, aralarında Azovstal’ın savunma komutanlarının da bulunduğu beş askeri komutanın çok önceden hazırlanan ve Erdoğan ile mutabık kalınan bir operasyon kapsamında Türkiye’ye götürüldüğünü söyledi.

“Rus esaretinden 215 kişiyi geri getirdik: 188 Azovstal ve Mariupol savunucusu, 108 Azak savaşçısı, ulusal muhafız, deniz piyadeleri, sınır muhafızları, polisler, bölge savunması ve Güvenlik Servisi çalışanı. Artık güvendeler. Herkesi hatırlıyor ve kurtarmaya çalışıyoruz, ”diye yazdı Zelensky Twitter’da.

“@RTErdogan ile yaptığımız anlaşmaya göre serbest bırakılan beş Azak komutanı savaşın sonuna kadar Türkiye’de rahat koşullarda olacak. Ailelerini görebilecekler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a halkımızın kurtuluşunda oynadığı öncü rol için içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

Zelensky, Rusya’nın, vatana ihanetle suçlanan eski Ukraynalı milletvekili ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in müttefiki Viktor Medvedchuk da dahil olmak üzere 55 mahkum aldığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Karmaşık mahkum takası, Ukrayna kuvvetleriyle savaşan beş İngiliz uyruklu ve iki ABD askeri gazisi de dahil olmak üzere 10 yabancının serbest bırakılmasını da getirdi. ABD ve Suudi yetkililer, Suudi Arabistan’ın aracılık ettiği bir takasın parçası olarak Rus destekli ayrılıkçılar tarafından serbest bırakıldıklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, değiş tokuşları memnuniyetle karşıladı ve “küçük bir başarı” olmadığını söyledi, ancak sözcüsü Stephane Dujarric, “Ukrayna’daki savaşın yol açtığı acıları hafifletmek için yapılması gereken daha çok şey olduğunu” söyledi. Dujarric, BM başkanının mahkumlara yönelik muameleye ilişkin uluslararası hukuka saygı gösterilmesi gereğini yinelediğini ve daha fazla mahkum değişimini desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Paylaşımlar, Rusya’daki bazı milliyetçi yorumculardan öfkeli yorumlar aldı. Donbas’ta 2014’te bir çatışma patlak verdiğinde Moskova destekli ayrılıkçılara önderlik eden Rus subayı Igor Strelkov, takası bir ihanet eylemi olarak nitelendirerek, “Bu bir suçtan daha kötü, bir hatadan daha kötü, sadece düpedüz aptallık ya da sabotaj.”

Erdoğan, üç ay içinde üçüncü olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Özbekistan’daki bir görüşmeden New York’a uçtu ve ABD’li izleyicilere Kremlin’in “buna son vermeye istekli olduğunu” söyledi. [war] en kısa sürede.”

Fransa’nın eski ABD ve BM büyükelçisi Gerard Araud, “Türk diplomasisi savaşın başlangıcından beri hatasız” dedi.

sınıf=”cf”>

“Çıkarlarını değerlendirmiş, savaşan taraflar arasında bir denge kurmuş ve durumdan istifade ederken gerektiğinde sertlik kullanmıştır.”

Temmuz ayında İstanbul’da imzalanan BM destekli bir anlaşma, Rusya’nın 24 Şubat işgalinden bu yana ilk kez Karadeniz’deki Ukrayna tahıl sevkiyatını yeniden başlattı.

Guterres, sevkiyatları dünyanın kıtlıktan harap olmuş bölgeleri için “bir umut ışığı” olarak nitelendirdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.