September 26, 2022

ANKARA

Türkiye, Yunanistan’ı bu kez Girit Adası merkezli Rus yapımı S-300 hava savunma sistemini devreye sokarak Türk jetlerine karşı “düşmanca eylemlere” devam etmekle suçladı.

sınıf=”cf”>

Geçen haftaki daha önceki olaylarda, Yunan savaş uçakları Doğu Akdeniz ve Ege’de NATO misyonları yürüten Türk F-16’larını iki kez taciz etmişti.

Savunma Bakanlığı kaynakları, 28 Ağustos’ta Doğu Akdeniz ve Ege’de keşif uçuşu yapan Türk jetlerinin S-300 hava savunma sistemlerinin radar kilidi altına alındığını bildirdi. Bakanlık, olayın 23 Ağustos’ta Türk savaş uçaklarının Rodos’un 10 bin fit batısında uçarken meydana geldiğini kaydetti.

Yunanistan, Türkiye ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında büyük bir krizin üstesinden gelmek için 1990’ların sonlarında Rus yapımı S-300 hava savunma sistemini Girit’e konuşlandırdı. Savunma sistemi ilk olarak Rum yönetimi tarafından satın alınmıştı, ancak Türkiye’nin sert tepkisi planları değiştirmelerine neden oldu. Yunanistan sistemi bir kez test amaçlı kullandı ancak Türkiye’nin açıklaması S-300’leri devreye soktuğunu gösteriyor.

Türk kaynakları, Yunanistan’ın eylemlerini “NATO ittifakının ruhuna aykırı” ve NATO angajman kurallarına göre “düşmanca” olarak nitelendirdi. Kaynaklara göre, “Bu düşmanca eyleme rağmen Türk jetleri planlanan görevlerini tamamlayarak üslerine sağ salim döndüler” dedi.

Önde gelen müttefik ülkeler, özellikle de ABD, Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini konuşlandırmasına uzun süredir tepki gösterdiğinden, Yunanistan’ın S-300 sistemlerini kullanması da ittifak tarafında büyük bir çifte standartla karşı karşıya kalıyor. Rusya’dan, hatırlatılan kaynaklar.

Türk jetlerine iki kez taciz

Geçen hafta bakanlık, Türk savaş uçaklarının 22 ve 24 Ağustos tarihlerinde NATO misyonlarını yürütmelerine rağmen Yunan savaş uçakları tarafından taciz edildiğini açıklamıştı. Yunanistan’ı NATO faaliyetlerini riske atmak ve Akdeniz ve Ege’de yeni provokasyonlar yaratmakla suçladı.

sınıf=”cf”>

Savunma Bakanı Hulusi Akar, 26 Ağustos’ta Hürriyet gazetesine verdiği röportajda Yunanistan’ı, tıpkı bir asır önce gözlemledikleri gibi büyük bir yenilgiyle sonuçlanacak yeni maceralardan kaçınması konusunda şiddetle uyardı.

F 16,

Leave a Reply

Your email address will not be published.