August 8, 2022

Yorgo Kırbaki – ATİNA

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, ABD, Fransa ve Almanya ile yaptığı bir dizi görüşmenin ardından Türkiye’den şikayet ettiği üç Ege adasını ziyaret etti.

sınıf=”cf”>

2 Haziran’daki ilk ziyareti, Türk turizm merkezi Bodrum’un karşısındaki Kos adasına oldu. Gündemi yerel meclis toplantısında göçmenler konusuydu. Yunan Sahil Güvenliklerine teşekkür eden Mitsotakis, “Yunanistan ve AB’yi koruyorlar. Göç sorununa bir çözümümüz var.”

Ardından 1947 Paris Anlaşmasına aykırı bir kararla Atina tarafından militarize edilen Astipalea adasına gitti.

Yunan başbakanın üçüncü durağı Pserimos adasıydı.

Adanın kayalıklarına boyanmış dev bir Yunan bayrağının fotoğrafını yükleyen Mitsotakis, “Ege’nin mavisi bayrağın mavisiyle buluşuyor” tweetiyle mavi ve beyaz renklerde olan Yunan bayrağına benzetildi.

Yunan medyası, başbakanın yerel polis memurlarıyla konuşurken çekilmiş fotoğraflarını yayınladı.

Devlet televizyonu ERT, “Yunanistan ile Türkiye arasındaki tansiyonun yükseldiği” bir dönemde adalara yapılan ziyaretleri “anlamlı” olarak nitelendirdi.

sınıf=”cf”>

Miçotakis ilk olarak 16 Mayıs’ta ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmede Ege Denizi üzerinde uçan Türk jetlerinden şikayet etmişti.

Geçen hafta Brüksel’de olağanüstü bir AB liderler toplantısında Türkiye ile ilgili şikayetlerini sürdürdü.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a, Biden’e yaptığı gibi, Türkiye’nin denizlerdeki hakimiyet alanını gösteren Türkiye’nin “Mavi Vatan” haritasıyla sunum yaptığı iddia edildi.

Yunanistan, Türkiye’yi Yunan adalarında savaş uçağı uçurmakla suçlarken, Ankara tarafından reddedilen bir iddia.

Görüşmenin ardından Yunan basını, Miçotakis’in Türkiye ile ilgili açıklamaları nedeniyle “Fransa ve Almanya’nın tam desteğini” aldığını vurguladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.