August 8, 2022

WASHINGTON

ABD’de günlük Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Türkiye’nin yirmi yıllık bir silah üreticisi güç merkezi olma projesi meyvelerini vermeye başladı ve ülke silah üretiminde küresel bir oyuncu haline geldi.

WSJ, hükümetin dünya askeri tedarikçilerine olan bağımlılığı azaltmak için 2002’de 5 milyar dolardan yılda 60 milyar dolar akıttığının altını çizerek şunları söyledi: “Özel savunma sanayii [in the country] 2002’de 1 milyar dolardan 2020’de 11 milyar dolara yükseldi.

Gazete, “Türkiye, Türk silahlı kuvvetlerinin ihtiyacının yaklaşık yüzde 70’ini, 2000’li yılların başında yüzde 30’dan şimdi karşılıyor” dedi.

WSJ’ye konuşan ülkenin Savunma Sanayii Ajansı başkanı İsmail Demir, “Konvansiyonel şeylerin bazı sınırları olduğu açık ve yeni ve ticari bir şeyler aramamız gerekiyor. Hava araçlarıyla sınırlı kalmaması gerektiğini düşündük. Kara, deniz ve deniz altı olmalı.”

Türkiye, 2017-2021 yılları arasında silah ihracatında İsrail ve İsviçre’nin arkasında, Ukrayna ve İsveç’in önünde 12. sırada yer aldı. 2001 yılında 36. sırada yer aldı.

sınıf=”cf”>

22 Temmuz tarihli gazete, “Türkiye’nin savunma sektörü, son çatışmalarda insansız hava araçlarının etkisi nedeniyle çok büyük bir etkiye sahip” diye yazdı. Ukrayna, Suriye, Libya ve Azerbaycan’ın Ermenistan ile olan ihtilafında en az dört farklı çatışmada teknoloji.”

Ankara merkezli insansız kara araçları üreten Elektroland Defence’nin satış müdürü Mustafa Orakçı, WSJ’ye yaptığı açıklamada, “Bayraktar’ın yaptıklarının kendileri için büyük bir reklam olduğunu” söyledi.

Orakçı, Elektroland’ın 40 aracını Emirlik askeri teknoloji şirketi Calidus’a teslim etmek için sözleşme imzalamaya hazırlandığını söyledi.

“Silah anlaşmaları artık [President Recep Tayyip] Erdoğan’ın dış politika araçlarını, ilişkiler kurmak ve küresel Türk nüfuzunu ilerletmek için dron ve diğer silah satışlarını kullandığı için tercih ediyor ”dedi.

Türkiye,

Leave a Reply

Your email address will not be published.