September 26, 2022

ANKARA

Türk Milli Savunma Bakanlığı 22 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İstanbul tahıl ihracat anlaşması kapsamında iki geminin daha Ukrayna limanlarından ayrıldığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Ukrayna limanlarında tahıl sevkiyatı, Planlandığı gibi Ortak Koordinasyon Merkezi’nin kontrolünde devam ediyor” dedi.

22 Temmuz’da Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle aylardır tıkanmış olan, altıncı ayına giren Ukrayna tahılının ihracatı için üç Ukrayna limanının yeniden açılması için İstanbul’da bir anlaşma imzaladı.

24 Şubat’ta savaşın başlamasının ardından Rusya’nın Ukrayna limanlarına uyguladığı abluka sonucunda yaklaşık yirmi milyon ton tahıl Ukrayna’da mahsur kaldı.

Ukrayna’nın tahıl ihracatını denetlemek için, ticari gıda maddeleri ve gübrelerin ticari gemiler tarafından güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamak için, üç ülke ve BM’den temsilcilerden oluşan İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi (JJC) 27 Temmuz’da resmen faaliyete geçti.

Anlaşma, Ukrayna’nın son derece ihtiyaç duyduğu tarım ürünlerini ihraç etmek için güvenli Karadeniz nakliye koridorları oluşturmayı amaçlıyor. Müfettişler tarafından gemilerde yapılan kontroller, giden kargo gemilerinin yalnızca tahıl, gübre veya yiyecek taşıdığını ve başka herhangi bir mal taşımadığını ve gelen gemilerin silah taşımadığından emin olmayı amaçlar.

Anlaşma ayrıca Rusya’ya Batı yaptırımlarına rağmen tarım ürünlerini ve gübrelerini ihraç etme hakkını da garanti ediyor.

sınıf=”cf”>

JJC, 1-15 Ağustos tarihleri ​​arasında tahıl sevkiyatı için 36 geminin Ukrayna’dan ve Ukrayna’ya hareket etmesine izin verdi. Resmi verilere göre, Ukrayna limanlarından kalkan 21 gemiden 563.317 ton gıda ürünü gönderdi.

Ukrayna’dan en çok buğday ithalatçısı olan Mısır’ı Endonezya’nın ardından Türkiye, Yemen ve Filipinler takip ediyor.

Dört aydır yürürlükte olan anlaşmanın uygulanması, ilk geminin 1 Ağustos’ta yola çıkmasından bu yana yavaş ilerliyor.

Sierra Leone bayraklı kuru yük gemisi Razoni, 1 Ağustos’ta Lübnan’a gitmek üzere Odesa’dan ayrılan ilk gemi oldu.

KİK ekibi yaptığı açıklamada, ilk geminin başarılı geçişinin, bir gelen gemi de dahil olmak üzere koridordaki çoklu gemi operasyonlarını test ederek anlaşmanın tutabileceği “kavram kanıtı” sunduğunu söyledi.

On binlerce ton tahıl bu son sevkiyatlarla yola çıkarken, Ukrayna’nın ülkenin silolarında ve limanlarında sıkışıp kaldığını söylediği 20 milyon ton tahılın hala küçük bir kısmı. bu yılki hasat için yer açın.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres 20 Ağustos’ta Türkiye’ye son tahıl ihracat anlaşmasının imzalanmasındaki “önemli rolü” için teşekkür etti.

sınıf=”cf”>

Erdoğan’ın sözleri, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ortak Koordinasyon Merkezi’nde düzenlediği ortak basın toplantısında geldi.

Guterres, Rus gübrelerinin ve tarım ürünlerinin dünya pazarlarına “engellenmeden” ulaşabilmesi gerektiğini, aksi takdirde küresel bir gıda krizinin gelecek yıl kadar erken başlayabileceğini söyledi.

Tüm hükümetlerin ve özel sektörün bunları piyasaya sürmek için işbirliği yapması önemlidir” dedi.

BM, TÜRKİYE, Diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.