September 26, 2022

ANKARA

Türk Savunma Bakanlığı 23 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İstanbul tahıl ihracat anlaşması kapsamında Ukrayna’nın Chernomorsk limanından başka bir tahıl gemisinin ayrıldığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Açıklamada ayrıca, 23 Ağustos’ta Ukrayna’dan gelen üç gemi ile Ukrayna’ya giden üç geminin İstanbul Boğazı’na giriş ve çıkışlarda denetleneceği belirtildi.

22 Temmuz’da Türkiye, BM, Rusya ve Ukrayna, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle aylardır tıkanmış olan, altıncı ayına giren Ukrayna tahılının ihracatı için üç Ukrayna limanının yeniden açılması için İstanbul’da bir anlaşma imzaladı.

24 Şubat’ta savaşın başlamasının ardından Rusya’nın Ukrayna limanlarına uyguladığı abluka sonucunda yaklaşık 20 milyon ton tahıl Ukrayna’da mahsur kaldı.

Ukrayna’nın tahıl ihracatını denetlemek için, ticari gıda maddeleri ve gübrelerin ticari gemiler tarafından güvenli bir şekilde taşınmasını sağlamak için üç ülke ve BM’den temsilcilerden oluşan İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi (JCC) resmi olarak 27 Temmuz’da faaliyete geçti.

Anlaşma, Ukrayna’nın son derece ihtiyaç duyduğu tarım ürünlerini ihraç etmek için güvenli Karadeniz nakliye koridorları oluşturmayı amaçlıyor. Müfettişler tarafından gemilerde yapılan kontroller, giden kargo gemilerinin sadece tahıl, gübre veya yiyecek taşıdığını ve başka herhangi bir mal taşımadığını ve gelen gemilerin silah taşımadığından emin olmayı amaçlar.

ayrılmak,

Leave a Reply

Your email address will not be published.