August 8, 2022

ANKARA

Türk üst düzey diplomat, Kiev ve Moskova’nın dünya pazarlarına tahıl ihracatının yeniden başlaması konusunda anlaşmaya varmasının ardından artık Ukrayna’da ateşkes için arabuluculuk yapmaya odaklanmanın zamanının geldiğini söyledi ve tüm üçüncü tarafları bu amaçla diplomatik çabalara destek vermeye çağırdı. .

sınıf=”cf”>

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 28 Temmuz’da İstanbul’da Gürcistan Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili ile düzenlediği basın toplantısında, “Artık Ukrayna’da ateşkese odaklanma zamanı” dedi. İki bakan, ikili ve bölgesel meselelerin yanı sıra Ukrayna’da devam eden savaşı ele aldı. . Gürcistan’ın Osetya ve Abhazya eyaletleri de 2008’den beri Rusya’nın işgali altında.

Rusya ve Ukrayna’nın Türkiye ve BM’nin hazırladığı bir tahıl anlaşması üzerinde anlaştıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, bu planın başarılı bir şekilde uygulanmasının iki savaşan taraf arasında güven artırıcı bir önlem olacağını söyledi.

Çavuşoğlu, küresel gıda krizini önlemek için Rusya ve Ukrayna’nın tahıl ve diğer gıda ürünlerini dünya pazarlarına ihraç etmesinin önünü açacak bir mekanizma oluşturulması için Türkiye ve BM tarafından hazırlanan plana atıfta bulundu.

Ortak Koordinasyon Merkezi, 27 Temmuz’da Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından Ukrayna, Rusya ve BM temsilcilerinin katılımıyla açıldı.

sınıf=”cf”>

Çavuşoğlu, silahlı çatışmanın sona erdirilmesi için Rusya ve Ukrayna’yı cesaretlendirmek amacıyla tüm üçüncü tarafların katılımının gerekli olduğunun altını çizerek, “Hazır olurlarsa onları Türkiye’de memnuniyetle ağırlarız. [for peace talks]. Ancak bu sadece bizim çabamızla olmaz, üçüncü şahısların da destek vermesi gerekir” dedi.

“Savaşın galibi, barışın da kaybedeni yoktur. Er ya da geç, bu savaş diplomasi masasında sona erecek. Bunun için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Türkiye’nin savaş başlamadan önce Rusya ile Ukrayna’yı bir araya getirmeye çalıştığını ve 24 Şubat’ta savaşın başlamasıyla silahlı çatışmayı sona erdirmeye çalıştığını hatırlattı. “Biliyorsunuz İstanbul’da ateşkes görüşmeleri yapıldı ama durum değişti Daha sonra bilinen nedenlerle bozuldu” dedi.

Tahıl anlaşması başarılı olmalı

Ukrayna ve Rusya liderleriyle diyalog kanallarını açık tutan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tahıl anlaşmasını mümkün kılmak için verdiği talimatla Türkiye’nin dışişleri, savunma bakanlıkları ve istihbarat teşkilatının büyük çaba sarf ettiğini anlatan Çavuşoğlu, bunun öneminin altını çizdi. başarıyla uygulamaktır.

sınıf=”cf”>

Arzumuz, acil ihtiyaç duyan ülkelere hububat ve gübre sevk edilerek kesintisiz ve eksiksiz olarak uygulanmasıdır. Tahılın yanı sıra gübreler de tarımsal faaliyetler için çok önemli” dedi.

Ortak Koordinasyon Merkezi’nin süreci yakından takip edip yöneteceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Bu hamle sadece gıdasızlıktan kaynaklanan sorunları çözmekle sınırlı değil. Başarılı bir şekilde uygulanırsa, bu aynı zamanda iki ülke arasında iyi bir güven artırıcı önlem olacaktır.”

sınıf=”cf”>

Ukrayna’dan kalkan ilk geminin önümüzdeki günlerde Karadeniz’e açılması bekleniyor. Anlaşma aynı zamanda Rusya’nın tahıl ve gübrelerini dünya pazarlarına ihraç etmesinin de yolunu açıyor.

HİNDİ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.