August 8, 2022

ANKARA

Türk Savunma Bakanlığı, Moskova’nın Karadeniz’deki deniz ablukasını kaldırmak için yapılan önemli bir anlaşmadan bu yana ilk Ukrayna tahıl gemisinin 2 Ağustos’ta “gece yarısından sonra” İstanbul’a varmasının ve oradaki teftişlerin ardından Lübnan’a hareket edeceğini söyledi. .

sınıf=”cf”>

“Ukrayna’nın üç limanından tahıl ve benzeri gıda maddelerini çıkarabilecek gemilerin hazırlıkları ve planlaması devam ediyor. Müşterek Koordinasyon Merkezi (KİK) koordinatörü Tuğamiral Özgür Özcan Altunbulak, gazetecilere verdiği demeçte, Razoni adlı geminin deniz koşulları nedeniyle gece yarısı İstanbul’daki tahsisli demirleme yerine demirlemesi bekleniyor.

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM’den temsilcilerden oluşan bir heyet ile denetim yapılacak ve denetim sonuçlarına göre gemi yoluna devam edecek” dedi.

Mutabık kalınan prosedüre uygun olarak, denetimler İstanbul limanının kendisinde değil, denizde, Boğaz’ın ağzında gerçekleştirilecektir. Medya, gemiden uzak durmaları konusunda uyarıldı.

“Teknelerin gemiye yanaşmasına izin verilmeyecek. Sahil Güvenlik Komutanlığı bu konuda gerekli önlemleri alacaktır” dedi.

sınıf=”cf”>

Sierra Leone tescilli gemisi Razoni, 26.000 ton mısır taşıyarak Pazartesi günü 0600 GMT’den hemen sonra Odessa’dan Lübnan’daki Trablus’a doğru yola çıktı.

Başlangıçta 2 Ağustos öğleden sonra erken saatlerde İstanbul’a varması bekleniyordu. Marine Traffic web sitesine göre, gemi Romanya kıyılarında bir gecede yol aldı ancak otomatik tanımlama sistemi AIS’yi yaklaşık 2300 GMT’de kapattı, bu da geminin artık izlenemeyeceğini gösteriyor. Marine Traffic, Razoni’nin olası mayınlar nedeniyle Ukrayna sularında başlangıçta sadece yedi deniz milinde çok yavaş ilerlediğini ancak daha sonra hız kazanabildiğini söyledi.

İstanbul’daki merkez, Ukrayna limanlarına gelen ve giden gemilerin yüklerini kontrol etmek de dahil olmak üzere tüm operasyonu izlemekten sorumludur. Taraflar arasında 22 Temmuz’da imzalanan anlaşmalar, gemilerin belirlenen koridordan güvenli geçişini şart koşuyor. Türkiye ve BM operasyonun garantörü.

Anlaşma, Chornomorsk, Odesa ve Pivdennyi limanına giren ve çıkan tahıl sevkiyatları için güvenli geçiş sağlamayı amaçlıyor.

Ukrayna savaşı gıda dağıtım sisteminin kırılganlığını ortaya çıkardı: Türkiye FM

sınıf=”cf”>

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dışişleri, ticaret ve ulaştırma bakanlarının Türkiye-Özbekistan-Azerbaycan üçlü toplantısında yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki savaşın bugün dünyanın karşı karşıya olduğu zorlukların başında geldiğini ve krizin gıda dağıtım sisteminin kırılganlığını ortaya çıkardığını söyledi.

“Bize rotaları ve enerji kaynaklarını çeşitlendirmenin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Savaş, küresel sistemin gıda ve enerji güvenliği konusundaki kırılganlığını da ortaya çıkardı” dedi.

Türkiye,

Leave a Reply

Your email address will not be published.