August 8, 2022

İSTANBUL

Türk özel ulusal yayın kuruluşu CNN Türk, 26 Haziran’da “Yunan istihbarat servisi EYP için çalışmak” suçlamasıyla tutuklanan Muhammed Amar Ampara’nın ifadesinde Türkiye içindeki tüm casusluk faaliyetlerini itiraf ettiğini iddia etti.

sınıf=”cf”>

TV istasyonuna göre, Yunan casusu EYP’deki üç bağlantısının tüm bilgilerini Türk subaylarına verdi.

25 Haziran’da Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Ampara’yı gözaltına aldı ve yerel basında 50’li ya da 60’lı yaşlarda bir adamın kelepçeli bir fotoğrafı yayınlandı.

Türk kaynaklarına göre, Ampara, Türk askeri sınır birliklerinin konuşlandırılması hakkında bilgi toplamanın yanı sıra Türkiye’deki Suriye nüfusu ve Türkiye’deki 2016 darbe girişiminden sonra Yunanistan’a kaçan Türkler hakkında bilgi toplamaya dahil oldu.

Güvenlik kaynakları, Ampara’nın Türkiye ziyaretleri sırasında iş adamı kılığına girdiğini söyledi.

27 Haziran’da CNN Türk, Yunan casusunun Türkiye içindeki tüm faaliyetlerini kabul ettiğini duyurdu.

sınıf=”cf”>

CNN Türk’e göre Suriye’de doğdu ve Suriye’de bir üniversitenin ziraat fakültesi mezunu.

Evli dört çocuk babası olan Ampara, 1986 yılında ağabeyinin de yardımıyla mermer fabrikasında çalışmak üzere Yunanistan’a gitti.

CNN Türk, zamanla “Yunan istihbarat birimleri onunla temasa geçti” ve “Türkiye’de casusluk yapmasını” istedi.

TV haberine göre Ampara’nın eşi hala Suriye’de ve IŞİD’in elindeki bir bölgede yaşıyor. Ayrıca “IŞİD’in yönettiği bir eğitim kurumunda çalışıyor”.

“Yunan istihbaratının emriyle en az 10 kez Suriye’ye girdim ve eşime para verdim. CNN Türk, Ampara’dan alıntı yaparak, Suriye’deki tüm adımlarımı Yunan istihbaratına bildirdim” dedi.

Sınırdan öğrendiği şey, Türk yetkililerin Suriyeli göçmenlere karşı kötü davranıp davranmadığıydı.

Bir IŞİD liderine para taşımak da TV kanalının gündeme getirdiği Ampara ile ilgili bir başka iddia.

Yunan casusuyla ilgili bir diğer iddia ise güneydeki Mersin ilinin Yunan istihbaratının kendisinden odaklanmasını istediği bir şehir olduğuydu.

CNN Türk, bu kişilerin kimlikleri hakkında ayrıntı vermeden, “Şehirde yaşamaya başlayan bazı kişilerin adresleri hakkında araştırma yapıyordu” dedi.

Tutuklama, Türkiye ile Yunanistan arasında yeniden başlayan gerilimin ortasında gerçekleşti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.