September 26, 2022


Türk ordusu, Kuzey Irak’ta Türkiye sınırı boyunca Pençe çatısı altında düzenlediği operasyonlarla 2019 yılından bu yana PKK terör örgütüne ciddi bir darbe vurdu.

2019 yılında Hakurk’ta başlayan, Sinat-Haftanin’de devam eden, Metina ve Avasin-Basyan’a yayılan ve son olarak Zap bölgesinde devam eden Pençe operasyonları serisinde toplam 1.067 terörist etkisiz hale getirildi.

PKK’lı teröristler, Türkiye’ye saldırı planlamak için genellikle kuzey Irak’ta, Türkiye sınırına yakın yerlerde saklanıyorlar.

Kuzey Irak’taki terör yuvaları, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terörle mücadelede yeni bir strateji benimsediğini açıklamasının ardından peş peşe operasyonlarla dağıtıldı.

Bu operasyonlardan ilki, üç yıl önce 27 Mayıs 2019’da Hakurk bölgesinde terörist PKK’nın kullandığı mağara ve sığınakların imha edilmesi ve teröristlerin hedef alınması amacıyla gerçekleştirildi.

Belirlenen hedeflerin başarıyla kontrol altına alınmasının ardından harekatın yeni bir aşamasına geçildi. İlk harekatın alanı genişletilerek gerçekleştirilen Pençe-2 operasyonunda terör yuvaları büyük ölçüde kırıldı.

Türk askerleri Pençe-1 Operasyonu’nda 126, Pençe-2 Operasyonu’nda 102 teröristi etkisiz hale getirdi.

Hakurk’tan sınır güvenliğine yönelik tehdidin büyük ölçüde ortadan kaldırılmasının ardından Türk ordusunun bir sonraki hedefi Sinat-Haftanin bölgesindeki terör yuvaları oldu.

Ağustos 2019’da Savunma Bakanlığı, “Sinat-Haftanin bölgesinde sınır güvenliğini sağlamak ve teröristlerin mağara ve barınaklarını imha etmek amacıyla Pençe-3 Harekatı başlatıldığını” duyurdu.

Pençe-3 Operasyonunda 100’den fazla terörist öldürüldü.

operasyonlar genişlet

Türkiye’nin terörle mücadelesi artarak devam ederken bakanlık 15 Haziran 2020’de yeni bir operasyon başlattığını duyurdu. Pençe-Kartal Harekatı kapsamında Sincar, Kandil, Zap, Avasin-Basyan ve Hakurk’ta terör hedeflerine yönelik hava harekatı düzenlendi. Kuzey Irak’ta teröristler tarafından üs olarak kullanılan alanlar.

Hava harekâtının hemen ardından Türk askerleri, terör hedeflerini imha etmek için kuzey Irak’ta bir kez daha harekat başlattı. Pençe-Kaplan Harekatı kapsamında Haftanin bölgesine hava kuvvetleri destekli komandolar, ateş destek araçları, ATAK helikopterleri, İHA ve insansız hava araçları konuşlandırıldı. Operasyonda toplam 228 terörist öldürüldü.

10 Şubat 2021’de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), terör hedeflerine yönelik yeni bir operasyon başlattı. Güvenlik güçlerinin, operasyonlarda ağır kayıplar veren terörist PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki bazı bölgelerde sığınakları yeniden kurmaya çalıştığını tespit etmesi üzerine yoğun bir hava operasyonu düzenlendi. Pençe Kartal-2 Harekatı kapsamında, Gara bölgesinde teröristlerin kullandığı hedefler yoğun ateş altına alındı.

Operasyonla terör örgütü PKK’nın bölgedeki varlığına ağır darbe vuruldu ve 65 terörist öldürüldü.

Terörle mücadele operasyonları devam ederken TSK, 23 Nisan 2021’de Metina ve Avasin-Basyan bölgelerindeki terör hedeflerine yönelik Pençe-Yıldırım ve Pençe-Yıldırım operasyonlarını başlattı.

Bakanlık, Claw-Lightening’de 176, Claw-Thunderbolt’ta ise 211 teröristin öldürüldüğünü duyurdu.

17 Nisan’da Türk güvenlik güçleri, Hakurk ve Metina bölgelerinden kaçan teröristler ile bazı terör elebaşılarının saklandığı Zap bölgesinde Pençe Kilidi Operasyonunu başlattı.

Savunma Bakanı Hulusi Akar, harekatın ilk aşamasında belirlenen hedeflerin yakalandığını ve operasyonlar kapsamında şu ana kadar 57 teröristin öldürüldüğünü duyurdu.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.