September 26, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Ukrayna’daki önceliğini, savaşın yıktığı Mariupol’dan sivillerin derhal tahliye edilmesi ve savaşın sona erdirilmesi olarak sıralayarak, bu hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşeceğini bildirdi.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, Ramazan Bayramı’nın ilk günü münasebetiyle 2 Mayıs’ta yaptığı duanın ardından İstanbul’da gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Ukrayna’daki duruma ilişkin bir soru üzerine, “Doğu Ukrayna ile ilgili sorunların çözüm noktasının ister İstanbul ister Ankara olsun Türkiye olacağına inanıyorum” dedi. Erdoğan, dış politika baş danışmanı İbrahim Kalın’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky ile görüşmek üzere Kiev’i ziyaret ettiğini hatırlatarak, danışmanının önümüzdeki günlerde Putin’in danışmanı Yuri Ushakov’u da göreceğini bildirdi.

“Muhtemelen bu hafta Sayın Putin ile bir görüşmemiz olacak. Mariupol’den tahliyelerin hızlandırılması ve aynı zamanda bu soruna çözüm bulunması için çaba göstereceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı, Ankara’nın, Mariupol ve doğu Ukrayna’daki diğer iller de dahil olmak üzere, savaşan taraflar arasındaki şiddetli çatışmaların tırmandığı birçok yerde insani durumun daha da kötüleştiğini gördüğü için sivillerin tahliyesinin aciliyet teşkil ettiğini söyledi.

“Bütün bu adımları atacağız ama liderlerin bir araya gelmesi gerektiği bir gerçek. Dileğimiz iki lideri ya İstanbul’da ya da Ankara’da buluşturmak” dedi.

sınıf=”cf”>

Türkiye, iki ülke arasındaki farklılıkları çözmenin bir yolunu bulmak ve barış için bir masaya oturmak için uzun süredir iki ülke ile cumhurbaşkanları, dışişleri ve savunma bakanları ve bürokratlar düzeyinde temas halindedir. İki ülkenin dışişleri bakanları Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun himayesinde Antalya’da bir araya gelirken, iki heyet Nisan ayı başında İstanbul’da bir araya geldi.

Putin, Türkiye’ye turist akışını destekleyecek

Erdoğan, devam eden savaşın Türk turizmine etkisine ilişkin bir soru üzerine, “Sayın. Putin bu konularda çok hassas ve elinden geleni yapacağını söyledi. Bu arada, ilgili olumlu gelişmeler var. [tourists from] Körfez bölgesi. Suudi Arabistan’a yaptığımız son gezi bu amaçla iyi bir sonuç sağlayacaktır. Suudi Arabistan’dan gelen turist sayısının artacağına inanıyorum.”

Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Türk-Suudi ilişkilerinin turizm alanında iş birliği de dahil olmak üzere tüm yönleriyle ele alındığını bildiren Erdoğan, “Suudi Arabistan’dan daha fazla turistin gelmesiyle bu yıl turizm sezonunun çok verimli geçeceğine inanıyorum. . Turizm bakanımız bu konularda çok çalışıyor” dedi.

Erdoğan, Diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.