July 5, 2022

ANKARA

Ülkenin Sağlık Bakanlığı’na bağlı halk sağlığı otoritesi, Türkiye’de şu ana kadar maymun çiçeği vakasına rastlanmadığını söyledi.

sınıf=”cf”>

“Maymun çiçeği ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Yetkili, 22 Mayıs’ta yaptığı yazılı açıklamada, şu ana kadar tespit edilen bir vaka olmadığını söyledi.

Çiçek hastalığına bağlı hastalık vakaları daha önce Orta ve Batı Afrika ile hiçbir bağlantısı olmayan insanlarda görülmedi. Ancak geçen hafta, İngiltere, İspanya, Portekiz, İtalya, ABD, İsveç ve Kanada’nın tümü, çoğunlukla daha önce Afrika’ya seyahat etmemiş genç erkeklerde enfeksiyon bildirdi.

Fransa, Almanya, Belçika ve Avustralya ilk maymun çiçeği vakalarını 20 Mayıs’ta doğruladı.

Monkeypox tipik olarak ateş, titreme, kızarıklık ve yüzde veya cinsel organlarda lezyonlara neden olur. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hastalığın yaklaşık 10 kişiden biri için ölümcül olduğunu tahmin ediyor, ancak çiçek hastalığı aşıları koruyucudur ve bazı antiviral ilaçlar da geliştirilmektedir.

Açıklamada, “Maymun çiçeği, vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve nadiren insanlara bulaşan zoonotik bir hastalıktır” denildi. “Hastalığın semptomları 14 ila 21 gün arasında kendi kendine geçer.”

Buna “nadir bir viral enfeksiyon” adını veren yetkili, hastalığın enfekte sincaplardan insanlara bulaşabileceğini duyurdu.

maymun çiçeği,

Leave a Reply

Your email address will not be published.