September 26, 2022

Güvenlik kaynaklarının Cumartesi günü bildirdiğine göre, Yunan uçaklarının Türk hava sahasını ihlal ettiğinin bildirilmesinden günler sonra, Türk hava kuvvetleri, Ankara’yı hedef aldığı iddia edilen belgelere atıfta bulunarak, önümüzdeki ay Atina’da yapılması planlanan “Tiger Meet” askeri tatbikatlarından çekildi.

“Tiger Meet” adlı askeri tatbikat, katılımcı devletlerin filoları arasındaki dayanışmayı teşvik etmeyi amaçlıyor ve her yıl düzenleniyor.

Bu yıl 9-20 Mayıs tarihleri ​​arasında Atina’da gerçekleştirilecek.

Türk güvenlik kaynakları, ev sahibi ülkelerin planlanan tatbikat öncesinde her yıl teknik düzenlemelerden oluşan bir metin hazırladığını ve bu yıl Yunanistan’ın söz konusu belgede Türkiye’yi hedef aldığını söyledi.

Kaynaklar, Yunan makamlarını kesin ayrıntılar vermeden “iki ülke arasındaki anlaşmazlıkları kötüye kullanan” belgeye eklemeler yapmakla suçladı.

Türk makamlarına göre, eklemeler “kasıtlıydı” ve hava kuvvetleri komutanlığının değişiklik talep etmesine yol açtı.

Ancak kaynaklar, Yunanistan’ın onları kabul etmediğini söyledi.

Türkiye, “Yunanistan’ın Tiger Meet’i siyasi çıkarları için manipüle ettiği” gerekçesiyle olayı ertelemeye karar verdi ve 22 Nisan’da Yunan makamlarını bu hareket hakkında bilgilendirdi.

Yunanistan ve Türkiye, NATO müttefikleri, ancak doğu Akdeniz’deki bölgesel rakipler, genellikle Ege hava sahası ihlalleri konusunda diken ticareti yapıyorlar.

Türkiye Cuma günü Yunan savaş uçaklarını Ege Denizi üzerindeki hava sahasını ihlal etmekle suçladı, Türk güvenlik kaynaklarının 72 saat içinde 30 kez olduğunu söyledi.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.