December 7, 2022

ANKARA

Demirören Haber Ajansı’nın 25 Eylül tarihli haberine göre, Türk askeri insansız hava araçları, ABD’nin bağışladığı askeri araçları Ege adalarına taşıyan Yunan çıkarma gemilerini izledi.

sınıf=”cf”>

İsimsiz güvenlik kaynaklarının aktardığına göre, 18 ve 21 Eylül’de Midilli (Lesvos) ve Sisam (Samos) adalarına inen gemiler, video görüntülerine göre Midilli’ye 23, Sisam’a ise 18 adet taktik tekerlekli zırhlı araç taşıyorlardı.

Kaynaklara göre, ABD’nin Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’na gönderdiği zırhlı araçlar arasında zırhlı araçlar da yer aldı.

Güvenlik kaynakları, Yunanistan’ın uluslararası hukuka ve ittifak ruhuna aykırı eyleminin “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Yunanistan’ın bu iki adanın askerlik statüsünü uzun yıllar boyunca ihlal ettiğini ve oraya silah yerleştirdiğini vurgulayan kaynaklar, Yunanistan’ın bu son sevkiyatlarla birlikte bu adalardaki bazı araçları kendi bağışladığı taktik tekerlekli zırhlı araçlarla değiştirdiğini söyledi. BİZ

Kaynaklar, Türkiye’nin sorunları diyalog ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözme çağrılarını da hatırlattı.

“Yunanistan davete rağmen toplantılara katılmıyor” [by Ankara] Kimin tansiyonu yükselttiğini, kimin uzlaşmaz, saldırgan ve hukuksuz olduğunu bu tür provokasyonlarla gösteriyor” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *