September 26, 2022

ANKARA

Türk Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan’ın “Küçük Asya Felaketi” kampanyasına tepki göstererek, Atina’yı tarihi “çarpıtmaktan” kaçınmaya çağırdı.

sınıf=”cf”>

“Yunan makamlarının, Yunan işgal ordusunun bir asır önce Anadolu’daki maceralı askeri harekâtının ardından yenilgisini, insanlığa karşı işlediği barbarca suçları örtbas ederek, tarihi gerçekleri çarpıtarak kendi kamuoyunu yanıltarak gizlemeye çalıştıklarını görüyoruz. Sözde Küçük Asya Felaketi’ne ilişkin gerçek dışı, akıl dışı beyanlar ve faaliyetlerle uluslararası kamuoyuna ve uluslararası kamuoyuna yalanlarla iftira atılmaktadır” denildi.

Ankara, Lozan Barış Antlaşması’nın 59. maddesinde yer alan hüküm uyarınca “Yunanistan, Yunan ordusunun veya yönetiminin savaş hukukuna aykırı eylemlerinin Anadolu’da verdiği zararı tazmin etme yükümlülüğünü kabul etmektedir. Yunanistan, insanlığa karşı suç işlediğini kabul etti ve Anadolu’da sivil halka karşı gerçekleştirdiği katliam ve yıkımların tazminini ödedi.

Açıklamada, “Tüm dünya, tarihten ders almamış olan Yunanistan’ın, kadın ve çocuk ayrımı yapmaksızın çaresiz göçmenleri ölüme terk ederek acımasız eylemleriyle insanlık suçları işlemeye devam ettiğine tanık oluyor” denildi.

Türkiye’nin, “tarihi olayları yalanlarla çarpıtmaya çalışan” Yunanistan’a, tarihinin ve bugünün kara lekelerini hatırlatmaya ve gerçekleri uluslararası topluma anlatmaya devam edeceğini belirten Ankara, Yunanistan’ı bir kez daha sağduyulu olmaya çağırdı. ve “gerçekleri çarpıtarak nefreti kışkırtmayı” bırakın.

TÜRKİYE, Diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.