September 26, 2022


Türkiye Perşembe günü, savaş uçaklarının Yunan adaları üzerinde yetkisiz askeri uçuşlar yaptığı yönündeki suçlamaları reddetti ve bunun yerine parmağını NATO üyesi Yunanistan’ı işaret etti. Ankara, Atina’yı “kışkırtıcı eylemlere ve söylemlere son vermeye” ve iki ülke arasında güven inşa etmeyi amaçlayan kısa süre önce yeniden başlayan müzakereleri desteklemeye çağırdı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Yunanistan’ın yaptığı suçlamaların “gerçeği yansıtmadığı” ve Türkiye’nin kıyılarına yakın “provokatif uçuşlar” gerçekleştiren ve güneybatıdaki Didim, Datça ve Datça ilçeleri üzerinde hava sahasını defalarca ihlal ettiği iddia edilen Yunanistan hava kuvvetleri olduğu vurgulandı. Dalaman.

Açıklamada, “Gerginliği başlatan ve tırmandıran taraf Yunanistan olsa da – ülkemizi asılsız iddialarla suçlamak son dönemdeki olumlu gündem ve iki ülke arasındaki iyi komşuluk ilişkileri ile bağdaşmaz” denildi.

Türkiye Cumhuriyeti Sözcüsü Tanju Bilgiç, “İki ülke hava kuvvetleri arasında 27 Nisan 2022’de Ege Denizi’nde meydana gelen olaylara ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamaları gerçeği yansıtmamaktadır.” Dışişleri Bakanlığı, yazılı açıklamada bulundu.

Bilgiç, 26-28 Nisan tarihleri ​​arasında Yunan Hava Kuvvetleri’nin Türkiye kıyılarına yakın mesafede provokatif uçuşlar gerçekleştirdiğini ve güneybatıdaki Didim, Datça ve Dalaman ilçeleri üzerinde defalarca Türk hava sahasını ihlal ettiğini kaydetti.

“Türk Hava Kuvvetleri bu provokatif uçuşlara ve ihlallere angajman kuralları gereği karşılık verdi. Söz konusu gerilimi başlatan ve tırmandıran tarafın Yunanistan olduğu düşünüldüğünde, Türkiye’ye karşı asılsız iddialarda bulunması son dönemdeki pozitif gündemle tamamen bağdaşmaz ve iyi komşuluk ilişkileridir. İki ülke arasındaki ilişkiler” dedi.

Bilgiç, Türkiye’nin Yunan tarafının provokatif söylem ve eylemlerine son vermesini ve bu tür olayların bir daha tekrarlanmaması için hem ikili hem de NATO bünyesinde başlatılan Güven Artırıcı Önlemler sürecine içtenlikle destek vermesini beklediğini söyledi.

Türkiye’nin hava sahasının genişliği de dahil olmak üzere tüm Ege anlaşmazlıklarının uluslararası hukuka uygun ve Yunanistan ile samimi diyalog çerçevesinde çözülmesine yönelik tutumunda herhangi bir değişiklik yok” dedi.

Türkiye ve Yunanistan, potansiyel denizaltı doğal gaz rezervlerini keşfetme hamleleriyle yoğunlaşan uzun süredir devam eden deniz ve hava sınırı anlaşmazlıklarına sahiptir.

Anlaşmazlık, çoğunlukla Türkiye’nin kıyı şeridine yakın Yunan adaları çevresindeki tartışmalı hava sahasında neredeyse günlük hava kuvvetleri devriyeleri ve müdahale görevleriyle sonuçlandı.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin birkaç büyük Yunan adası üzerinde yetkisiz uçuşları içerdiğini söylediği iddia edilen hava sahası ihlallerini bildirmek için NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile temasa geçtiğini söyledi.

“Genel Sekreter Stoltenberg’e, ittifakın güneydoğu kanadındaki bir NATO müttefikinin bu tür davranışlarının kesinlikle kabul edilemez olduğunu açıkça belirttim. Mitsotakis, “Bu, Avrupa güvenliğinin yanı sıra NATO’nun amaç birliğini de baltalıyor” dedi.

Mitsotakis, yorumları Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile yaptığı görüşmede yaptı.

Çarşamba günü, Türkiye’nin Atina büyükelçisi izinsiz askeri uçuşlarla ilgili şikayet almak üzere Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.