September 26, 2022

Sevil Erkuş – ANKARA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 14 Eylül’de yaptığı açıklamada, İsveç’in yeni hükümetinin Madrid anlaşmasına uygun adımlar atabilmesi için seçimleri çoktan geride bıraktığını vurguladı. .

sınıf=”cf”>

“İsveç’te seçimler yapıldı. Yeni hükümet gerekli adımları atmalı” dedi.

Aksi takdirde Türk parlamentosunun NATO’ya başvurularını onaylamayacağının farkındalar” dedi.

Bakan, Madrid’deki NATO zirvesinde Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in imzaladığı Üçlü Mutabakat çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma’nın ilk toplantısını hatırlatarak, görüşmelerden çıkan sonuçların Türkiye’de somut adım atılmadığını ortaya koyduğunu söyledi. İskandinav ülkeleri vaatleriyle ilgili.

Çavuşoğlu, İsveç’in seçimlerden önce muhtırayı karşılamak için adım atmasının zor olduğuna işaret etti, ancak anketler artık geride kaldığı için Ankara, İskandinav ülkesinden anlaşmanın gerekliliklerine göre hareket etmesini bekliyor.

Türkiye’nin bir zaman kısıtlaması altında hareket etmediğini, ancak NATO üyelik başvurularına devam etmek için konsensüs üzerinde ilerlemenin İskandinav ülkelerine bağlı olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

Kuzey ülkeleri daha önce Türkiye’nin “terör örgütü mensuplarının” iade edilmesi beklentisini karşılamak için yasalarında değişiklik yapma gereğini dile getirdiklerini belirtti.

28 Haziran’da üçlü, Madrid’deki NATO zirvesinde, Finlandiya ve İsveç’in başta PKK, YPG ve FETÖ olmak üzere terörle mücadelede Türkiye ile tam dayanışma ve işbirliğini ve üyelerinin iadesini öngören üçlü bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Türkiye’nin son dönemde izlediği diplomasinin takdir edildiğini ifade etti. Çavuşoğlu, öne çıkanların Rusya ile Ukrayna arasındaki tahıl anlaşması, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO uygulamaları bağlamında elde ettiği başarılar, NATO stratejik konseptindeki kazanımlar ve Türk Devletleri Örgütü’nün gelişimi olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, bazı çevrelerin geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin politikalarını eleştirdiğini, ancak şimdi bu politikaları takdir ettiklerini belirtti. “Örneğin, ‘Libya’da ne yapıyorsunuz?’ diyenler. Şimdi özellikle son krizden sonra ‘İyi ki Türkiye var’ deyin. Türkiye orada istikrarın garantisi ve sigortasıdır.’” dedi.

Yunanistan ile son zamanlarda yaşanan gerilime değinen Çavuşoğlu, Ankara’nın bölgesel diplomasideki artan profilinin Atina’nın Türkiye’ye yönelik saldırganlığı üzerinde etkisi olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

“Yunanistan’ın en büyük rahatsızlığı, Türkiye’nin son dönemde çok önemli bir aktör haline gelmesi. Önce Libya ile Deniz Yetki Anlaşmasını imzaladık. Ardından kıta sahanlığımızın batı sınırlarını belirledik. Bir buçuk yıldır buraya gemi getirmedik. Bunlara Yunanistan, Yunan kısmı ve üçüncü ülkelerin gemileri dahildir. Dokuz kez delmeye çalıştılar. Tüm bu girişimleri diplomatik çabalar ve sahadaki tedbirlerle engelledik” dedi.

Rum tarafıyla örneğin BM Genel Kurulu oturum aralarında planlanmış bir görüşme olup olmadığı sorulan Çavuşoğlu, böyle bir girişimin olmadığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Rusya ile iş yapan Türk şirketlerine yaptırım uygulanması için Ukrayna’da internet araması yapılmasına ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, “Ukrayna’nın başlattığı bu kampanyanın sadece Türk şirketlerine yönelik olduğu algısı oluşturuldu. Sadece Türk şirketlerine yönelik değil. ABD ve AB ülkeleri gibi Rusya ile bağlantılı ve iş yapan birçok şirket kuruldu.”

Bu listede 18.000’den fazla kişi ve şirket var, ancak Türkiye hem Kiev’i hem de Ankara’yı terk etti ve açıklama istedi.

Azerbaycan ile Ermenistan arasında son dönemde yaşanan gerginliğe değinen Çavuşoğlu, [Azerbaijan-Armenia] İki gün önceki sınır, bölgedeki durumun ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor.”

Ermenistan’ın ara sıra provokasyonlara devam ettiğini ve Azerbaycan’ın buna yanıt vermemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Burada kalıcı barış ve istikrar istiyorsak, Ermenistan provokasyonlardan vazgeçmeli, işbirliği ve barış yolunda samimi adımlar atmalıdır. Hem bizim hem de Azerbaycan için” dedi.

türkiye, TÜRKİYE, Mevlüt Çavuşoğlu,

Leave a Reply

Your email address will not be published.