September 26, 2022

ANKARA

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Ermenistan’ın özel temsilcilerinin 3 Mayıs’ta Viyana’da üçüncü tur normalleşme müzakerelerini düzenlediğini ve müzakerelere ön şartsız devam etme konusunda anlaştıklarını söyledi.

sınıf=”cf”>

3 Mayıs’ta yapılan yazılı açıklamada, “Özel temsilciler, bu süreç yoluyla kendi ülkeleri arasında tam normalleşmeye ulaşma hedefini yeniden teyit ettiler” denildi.

Bu anlamda, elçiler “samimi ve verimli bir somut görüş alışverişinde bulundular ve bu yönde somut ilerleme için atılabilecek olası adımları tartıştılar” dedi.

İki ülke, süreci ön koşulsuz sürdürme konusunda anlaştıklarını yinelediler.

Toplantıların ilk iki turu Ocak ayında Moskova’da ve Şubat ayında Viyana’da gerçekleştirildi. Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mizroyan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ikili bir görüşme yaptığı Antalya Diplomasi Forumu’na katılmak üzere Mart ayında Türkiye’ye geldi.

Türkiye ve Ermenistan, bağımsızlığını kazandıktan sonra 1990’ların başından bu yana diplomatik ilişkiler kurmadı. Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’daki Azerbaycan topraklarını işgal etmesi, Türkiye’nin Ermenistan ile sınırlarını kapatmasının ve onunla normal ilişkiler kurmamasının başlıca nedeniydi. İlk iki turda özel temsilciler, bu amaçla karşılıklı olarak atılabilecek olası somut adımlar konusunda görüş alışverişinde bulundular ve sürecin ön koşulsuz olarak devam etmesi konusunda mutabık kaldıklarını yinelediler.

Normalleşme süreci, iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasına, mühürlü sınırların açılmasına ve ekonomik, ticari ve ulaşım projelerinin başlatılmasına olanak sağlamayı amaçlıyor. Güven artırıcı önlemler kapsamında Türkiye ve Ermenistan, İstanbul ve Erivan arasında charter seferlerine yeniden başlarken, Ermenistan Türk mallarına yönelik ambargoyu kaldırdı.

sınıf=”cf”>

Türkiye, 2020 Dağlık Karabağ savaşının ardından Ermenistan ile nihai bir anlaşma arayan Azerbaycan ile Ankara-Erivan normalleşme sürecini koordine ettiğini söylüyor. Ankara, Bakü’nün yanı sıra Türkiye ile Ermenistan arasındaki süreci de desteklediğini belirterek, Güney Kafkasya’da uzlaşmanın Gürcistan, İran ve Rusya dahil tüm bölgesel tarafların çıkarına olacağının altını çizdi.

Türkiye ile müzakerelerin durmaması için her şeyi yapmalıyız. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan 13 Nisan’da yaptığı açıklamada, sürecin sonuçlarının hızlı gelmeyebileceğinin farkındayız ve uluslararası ortaklarımıza bunu bildiriyoruz.” dedi.

Ermenistan parlamentosunda yaptığı konuşmada, “Uluslararası ortaklarımız Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleşmesine tam destek veriyor” dedi.

Çavuşoğlu,

Leave a Reply

Your email address will not be published.