August 8, 2022

ANKARA

Demirören Haber Ajansı, Ukrayna ve Rus tahıl, gübre ve diğer gıda ürünlerinin Karadeniz üzerinden ihracatını koordine edecek ortak merkezin 27 Temmuz’da faaliyete geçeceğini bildirdi.

sınıf=”cf”>

Ortak Koordinasyon Merkezi’nin açılışı için İstanbul’daki Milli Savunma Üniversitesi’nde bir tören düzenleneceğini duyurdu. Hareket, Rusya ve Ukrayna’nın 22 Temmuz’da Türkiye ve BM ile gıda krizini önlemek amacıyla gıda ürünlerinin dünya pazarlarına sevkiyatı için ayrı anlaşmalar imzalamasının ardından geldi.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı da merkezin 26 Temmuz itibarıyla hizmete başladığını duyurarak, bir Rus heyetinin İstanbul’a gideceğini doğrulamıştı. Ayrıca operasyonun dörtlü koordinasyonunun Türk, Rus, Ukraynalı ve BM yetkililerinin katılımıyla başlayacağı belirtildi.

Açıklamalar, Moskova’nın Karadeniz kıyısındaki limanları yumruklamaya devam etmesine rağmen, Kiev’in tahıl taşıyan ilk geminin bu hafta Karadeniz’e açılacağını doğrulamasının ardından geldi.

İstanbul’daki merkez, Ukrayna limanlarına giden ve Ukrayna limanlarından gelen gemilerin yüklerini kontrol etmek de dahil olmak üzere tüm operasyonu izlemekten sorumlu olacak. Taraflar arasında 22 Temmuz’da imzalanan anlaşmalar, gemilerin belirlenen koridordan güvenli geçişini şart koşuyor. Türkiye ve BM operasyonun garantörü.

HİNDİ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.