August 8, 2022

ANKARA

Türkiye’nin üst düzey diplomatı, Astana Süreci ortakları İran ve Suriye’nin bu tür askeri eylemleri onaylamadığını kabul ederek, Türkiye’nin Suriye’ye sınır ötesi operasyonlar düzenlemeden önce kimsenin rızasını aramadığını ve asla istemeyeceğini söyledi.

sınıf=”cf”>

“Geçmişte olduğu gibi bu iki ülkenin de operasyonlarımıza karşı olduğu açık. Açıklamaları var ama önemli olan bizim ne söylediğimiz, cumhurbaşkanımızın ne dediği. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 21 Temmuz’da devlet televizyonu TRT’ye verdiği demeçte, geçmişte hiç kimseden izin istemedik” dedi.

Erdoğan’ın açıklaması, Türkiye, İran ve Rusya cumhurbaşkanlarının Tahran’da terörle mücadele de dahil olmak üzere Suriye’deki son gelişmelerin değerlendirildiği bir zirve düzenledikten sonra geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki Tel Rıfat ve Münbiç’teki YPG teröristlerini temizlemeye kararlı olduğunu zaten söylemişti.

İran ve Rusya, Türkiye’nin planlarını onaylamadı ve böyle bir askeri operasyonun Suriye’yi istikrarsızlaştırabileceğini ve tüm ülkelerin güvenliğini tehlikeye atabileceğini savundu. Erdoğan, yanıt olarak, YPG’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü için bir tehdit olduğunu ve Türkiye’nin onu kuzey Suriye’den sileceğini vurguladı.

Türkiye’nin 2019 sonunda YPG’ye yönelik sınır ötesi harekât düzenlediğini, ABD ve Rusya’nın iki ayrı protokolle verdiği sözler üzerine harekata ara verdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, “Bu iki ülke de YPG/PKK’lı teröristleri terör örgütünden temizleme sözü verdi. bölge. Bu vaatler bugüne kadar yerine getirilmediği için bu teröristler Suriye içindeki Suriyelilere, askerlerimize, polisimize ve topraklarımıza yönelik saldırılarını sürdürdüler ve artırdılar. Amerika ve Rusya böyle bir durumda ne yapardı?”

sınıf=”cf”>

Bakan, PKK’nın artan saldırıları sonucunda hem Suriyeli sivillerin hem de Türk askerlerinin öldürüldüğünü ve şehit olduğunu vurguladı. “Bu teröristler orada var oldukları sürece bu tehdit devam edecektir. Ve böyle bir durumda boşta kalabiliriz. Nitekim bugüne kadar yaptığımız operasyonlar için hiçbir zaman rıza alma arayışında olmadık. Ve aramayacağız. Her zaman teyakkuzdayız” dedi.

Türkiye, Finlandiya, İsveç ortak komite toplayacak

Bu arada Çavuşoğlu, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın üçlü mutabakat zaptı sonucunda kurdukları daimi mekanizmanın ilk toplantısını Ağustos ayında yapacağını bildirdi.

sınıf=”cf”>

Türkiye, terörle ve PKK, YPG ve FETÖ de dahil olmak üzere terör örgütleriyle mücadelede Türkiye ile işbirliği yapma sözü vermesi üzerine iki Kuzeyli devletin NATO’ya katılım başvurusu üzerindeki vetosunu kaldırdı. Ancak nihai onay, 1 Ekim’de faaliyetlerine yeniden başlaması beklenen TBMM tarafından verilecek.

Çavuşoğlu, Erdoğan’ın anlaşmaya uymamaları halinde Ankara’nın süreci dondurabileceğini ifade ederek, “Bu ülkeler imzaladığımız muhtırada yer alan hususları uygulamazlarsa katılım protokolünü onaylamayacağız” dedi.

sınıf=”cf”>

ABD’nin Yunanistan’a yönelik politikalarına ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, Washington’u özellikle Ege Denizi’nden kaynaklanan sorunlar bağlamında Türkiye ile Yunanistan arasındaki dengeli yaklaşımından sapmakla suçladı. “ABD dengeli politikasına geri dönmeli” [between Türkiye and Greece]”dışişleri bakanı önerdi.

TÜRKİYE, Diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.