September 26, 2022


Rusya Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ankara’nın kendi toprakları üzerinden Suriye’ye uçan Rus uçaklarına bir yasak getirmeden önce Moskova’yı önceden uyardığını söyledi.

Bakanlık sözcüsü Maria Zakharova, Türkiye’nin bir aydan fazla bir süre önce Rusya’dan Suriye’ye giden uçakları kendi toprakları üzerinden göndermemesini istediğini söyledi.

Bunun nedenlerinin bizim için açık olduğunu ve Rus tarafının o yolu kullanmadığını da sözlerine ekledi.

Zakharova, hafta sonu Türkiye’nin bu ayın başından itibaren kendi toprakları üzerinden Türkiye’ye uçuşlarını durdurduğuna ilişkin Türkiye’nin açıklaması sorulduğunda bir brifingde bu yorumları yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun hafta sonu Moskova’dan Mart ayındaki ziyareti sırasında hava sahasını kullanmayı bırakmasını istediğini ve Moskova’nın Türkiye’nin talebini kabul ettiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarının ardından geldi.

Rusya ve Türkiye, Suriye iç savaşında karşı tarafları desteklediler; Moskova, Esad rejimini desteklemek için Tahran’la ortak çabalara katıldı ve Türkiye muhalefeti destekliyor.

Keskin farklılıklara rağmen, Moskova ve Ankara kuzey Suriye’de bir dizi ateşkes müzakeresi için birlikte çalıştı.

Rusya, 2015’ten beri konuşlandırıldığı Suriye’deki üssüne savaş uçakları göndermek ve orada konuşlanmış birlikler için malzeme taşıyan kargo uçaklarını uçurmak için Türk hava sahası üzerinden kestirme bir yol kullandı.

Türk yasağı artık Rus uçaklarını İran ve Irak üzerinden daha uzun bir rota izlemeye zorlayarak onları daha fazla yakıt almaya ve yükü azaltmaya zorlayacak. Rus uçakları, 2015 yılında bir Rus savaş uçağının Suriye sınırında Türk savaş uçakları tarafından düşürülmesiyle ateşlenen Türkiye ile yüksek gerilim döneminde zaten bu yolu kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye ve diğer konularda uzlaşma müzakereleri için bir dizi görüşme yapması sonrasında gerginlikler azaldı.

Türkiye’nin Rusya’nın Suriye’ye uçuşlarına yönelik son yasağının, Suriyeli savaşçıların Ukrayna’ya olası transferini engellemeyi mi amaçladığı belli değildi. Rus yetkililer, bazı Suriyelilerin Ukrayna’daki Rus birliklerine katılmak için gönüllü olduğunu söyledi.

Bazı gözlemciler, Türk hareketinin, birliklerinin Ukrayna’daki askeri harekatta çıkmaza girmesi nedeniyle Rusya’nın mevzilerinin zayıflamasını yansıttığını söylediler.

NATO üyesi Türkiye, Moskova ve Kiev ile yakın ilişkilerini dengelemeye çalışıyor ve geçen ay Rus ve Ukraynalı müzakereciler arasında bir tur müzakerelere ev sahipliği yaparak kendisini ikisi arasında arabulucu olarak konumlandırdı. Rusya’ya karşı uluslararası yaptırımlara katılmadı, ancak Karadeniz’in girişindeki boğazları bazı Rus savaş gemilerine kapattı.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.