August 8, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 4 Haziran’da yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye sınırının güneyinde terör örgütü PKK/YPG’nin oluşturduğu tehdide karşı 30 kilometrelik güvenlik bölgesi oluşturmak için adımlar attığını söyledi.

sınıf=”cf”>

AKP’nin 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Güvenlik alanımız sınırdan 30 kilometre içerideki alandan oluşuyor. Bu alanda rahatsız edilmek istemiyoruz.” dedi.

Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki gün sürecek toplantıda meclis çalışmalarından güvenlikten dış politikaya, ekonomiden tarımdan enerjiye kadar çok çeşitli konuların ele alınacağını belirtti.

Son istişare ve değerlendirme toplantısının Ekim 2019’da yapıldığını ve ardından pandemi nedeniyle zorunlu ara verildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Allah’a şükür ülke ve millet olarak bu zor dönemi en az kayıpla atlattık. Bu vesileyle, Covid-19’dan hayatını kaybeden yaklaşık 99 bin vatandaşımıza Allah’tan rahmet, hastalıktan kurtulan yaklaşık 15 milyon vatandaşımıza kendim ve milletim adına sağlık dileklerimi iletiyorum. Ülkemizin ve dünyanın bir daha böyle felaketlerle karşılaşmaması için Allah’tan dua ediyorum. Türkiye’nin o dönemde sergilediği akıllı duruş, geçtiğimiz 20 yılda ülkemizde ortaya koyduğumuz çalışmaların ve hizmetlerin önemini bir kez daha ortaya koymuştur.”

Türkiye’nin küresel krizlerle mücadeledeki başarısına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Küresel güvenlik ve ekonomi mimarisi yeniden şekillenirken Türkiye farkını ve gücünü her alanda gösteriyor. NATO’nun genişlemesi konusundaki ilkeli duruşumuzla herkese NATO içindeki konumumuzun önemini hatırlattık.”


Erdoğan, Stoltenberg’e Türkiye’nin güvenlik endişelerinin haklı gerekçelere dayandığını söyledi.


Erdoğan, Stoltenberg'e Türkiye'nin güvenlik endişelerini haklı gerekçelere dayandırdığını söyledi.

Erdoğan, Diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.