July 5, 2022

İSTANBUL

Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye ve Yunanistan’ın sorunlarını ancak diyalog ve doğrudan temas kurarak çözebileceğini söyledi ve bazı Yunan politikacıları siyasi emelleri nedeniyle iki komşu arasındaki gerilimi tırmandırmakla eleştirdi.

sınıf=”cf”>

“İki ülke arasındaki sorunlar görüşmeler, toplantılar, ziyaretler ve diyalog olmadan çözülemez. Diyalog istiyoruz. Akar, 14 Haziran’da Türk ve Yunan milletvekillerinin katılımıyla İstanbul’da düzenlenen NATO Parlamenterler Meclisi toplantısında, ne yazık ki bazı Yunan politikacılar gerilimi tırmandırıyor ve kendi siyasi ve kişisel hırsları için belirli eylemleri ve söylemleri destekliyor.” dedi.

Akar, Türkiye’nin Yunanistan dahil hiçbir ülke için tehdit olmadığını ve karasuları, kıta sahanlıkları, hava sahaları ve diğer konulardaki sorunları barışçıl yollarla çözmenin yollarını aradığını söyledi.

Yunan dostlarımız bu meseleleri doğrudan ve iyi niyetle ele almak yerine AB ile görüşmeyi tercih etti. İkili meselelerimizi AB’nin, ABD’nin ya da NATO’nun sorunları olarak tanıtmak istiyorlar” dedi.

Özel yayın kuruluşu NTV’ye göre, Akar ile Türkiye’yi Yunan hava sahasını ihlal etmekle suçlayan bir Yunan milletvekili arasında tartışma çıktı. Buna karşılık Akar, 27 Nisan’da Yunan savaş uçaklarının Dalaman ve Datça üzerinden Türk hava sahasını defalarca ihlal ettiğini ve Türkiye’nin kendilerine karşılık verdiğini milletvekillerine bildirdi.

Akar, Türkiye’yi Kıbrıs Türk işgalci gücü olarak nitelendiren Yunan milletvekiline de tepki gösterdi. Konuşmanıza işgalci Türkiye diyerek başlıyorsanız, kavga istiyorsunuz demektir” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.