September 26, 2022

İSLAMABAD

Alamy Fotoğraf

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’nin sel felaketi yaşayan Pakistan için yardım kampanyası başlattığını söyledi.

sınıf=”cf”>

“Cuma gününde [Sept. 2]Diyanet İşleri Başkanlığımız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tüm camilerimizde yardım kampanyası başlattı” dedi. 3 Eylül

Türkiye’nin 84 milyon insanının kalbinin Pakistan’da olduğunu belirten Kurum, kampanyaya bazı belediyelerin de katıldığını belirtti.

Valilerimiz İçişleri Bakanlığı bünyesinde bu kampanyayı yaygınlaştıracak ve tüm hayırsever vatandaşlarımızın buradaki kardeşlerimize yardım eli uzatacağını biliyorum” dedi.

Endonezya, Sri Lanka ve Arnavutluk’a verdiğimiz destek gibi Pakistanlı kardeşlerimize de gerekli desteği vereceğiz” dedi.

Pakistan’ın tarihinin en büyük sel felaketi nedeniyle zor günler geçirdiğini ifade eden Kurum, olayın ciddiyetinin altını çizdi.

sınıf=”cf”>

Kurum, Pakistan’ın toplam küresel emisyonların yüzde 1’inden daha azını oluşturan ülkelerden biri olmasına rağmen, küresel ısınma nedeniyle iklim değişikliğinden etkilendiğini belirtti.

Olay sırasında Pakistan’da metrekareye 600-700 kilogram civarında yağış düşerken, muson yağmurlarından etkilenen bölgede bölgede meydana gelen hasar önemli ölçüde oldu.

Kurum, selden etkilenen evlerde havadan ve yerinde incelemelerin yapılarak hasarın tespit edileceğini kaydetti.

Muson yağmurlarından etkilenen bölgede yürütülen ihtiyaçları ve insani yardım çalışmalarını detaylandıran Kurum, şunları kaydetti: Burada bir milyonun üzerinde ev hasarı var. Geçici barınaklar sağlandıktan sonra kalıcı konutlar yapılmalıdır. Şu anda yetkili birimlerimize gerekli ekipman desteğini sağlayacağız. Yardım elimizi uzatacak, bilgi ve tecrübemizden yararlanmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Türkiye’nin dost ve kardeş ülkesi Pakistan’a 2005 ve 2010 yıllarında yaşanan depremlerin ardından yardım eli uzattıklarını hatırlatan Kurum, “Pakistanlı kardeşlerimiz, birçok vatandaşımız hayatını kaybetti. 2005 ve 2010 yıllarında Pakistan’da meydana gelen depremler. O gün Türkiye, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla kardeşlerimize her türlü yardımı ve desteği vermişti.”

Bu çerçevede TOKİ Başkanlığı’nın desteğiyle 4 bin 872 konut, okul, cami ve sosyal tesis inşa edildi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.