September 26, 2022

BELGRAD

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Eylül’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Rusya ile Ukrayna arasında her zaman bir denge politikası izlediğini ve izleyeceğini söyledi.

sınıf=”cf”>

“Batı’nın tutumunu doğru bulmadığımı açıkça söyleyebilirim. Sırp mevkidaşı Aleksandar Vucic ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, provokasyona dayalı bir politika izleyen Batı var” dedi.

Cumhurbaşkanı ayrıca Batı’nın Ukrayna’ya “hurda” silahlar gönderdiğini de vurguladı.

Rusya-Ukrayna savaşı çok kısa sürede bitecek gibi görünmüyor” dedi ve ekledi, “Rusya’yı hafife alanlara söylüyorum. Yanlış yapıyorsun. Rusya küçümsenecek bir ülke değil” dedi.

Ne Rusya ne de Ukrayna bu savaşın galibi değil, ancak kaybeden çok var” dedi.

Rusya doğalgazı kesti, Avrupa’da fiyatlar yükseldi. Herkes bunun üzerine kafa yoruyor. Bunu neden daha önce düşünmedin?” dedi başkan.

Erdoğan, üç ulustan oluşan Balkan gezisinin ikinci ayağında Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da resmi törenle karşılandı.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, ziyareti sırasında yapılan anlaşmanın ardından Türkiye ve Sırbistan vatandaşları iki ülkeyi kimlikleriyle ziyaret edebilecek. “Mükemmel ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Kimlikle seyahat konusunda imzalanan protokol, ilişkilerimizi yeni bir boyuta taşıyacak” dedi.

Erdoğan, 2022’de Sırbistan’dan Türkiye’yi 300 bin civarında turistin ziyaret ettiğini, kimlikle seyahat edenlerin bu sayıyı artıracağını ve iş adamlarının karşılıklı seyahatlerini çok daha rahat gerçekleştirmelerini sağlayacağını söyledi. Türk müteahhitlerin Sırbistan’da bugüne kadar toplam değeri 847 milyon dolar olan 50 projeye imza attığını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı, “Sırbistan’dan Bayraktar araçlarının alımıyla ilgili önümüzdeki yıl adım atmayı umduklarını” da kaydetti.

Türkiye ile Sırbistan arasındaki ticaret hacminin pandemiye rağmen istikrarlı yükseliş trendini sürdürdüğünü ve 2021’de iki ülkenin yüzde 33’ün üzerinde bir artışla 2 milyar dolar seviyesine yaklaştığını söyledi.

Erdoğan, “5 milyar dolarlık ortak hedefimize ulaşmak için aynı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğimize inanıyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında taraflar Türkiye ile Sırbistan arasında yedi mutabakat zaptı imzaladı.

Sırbistan-Kosova gerilimine değinen cumhurbaşkanı, Türkiye’nin Sırbistan ile Kosova arasındaki kimlik kartlı sınır geçişlerinde anlaşmaya varılmasından memnun olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, tarafları Balkanlar’daki mevcut olumlu ivmeyi sürdürmeye çağırdı. Çünkü Balkanlar artık bu tür sıkıntılara tahammül edemiyor” dedi.

Erdoğan, Bosna Hersek’teki üç toplumu uzlaştıracak bir formatta tarafları bir araya getirmek için Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Yardımımız istendiğinde tüm kaynaklarımızla, yapıcı ve tarafsız bir anlayışla gerekli katkıyı yapıyoruz” dedi.

TÜRKİYE, Diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.