August 8, 2022

ANKARA

Türkiye, Musul’daki Başkonsolosluğuna yapılan saldırıyı şiddetle kınadı ve Iraklı yetkilileri, Kuzey Irak’ın Duhok ilinde sivilleri öldüren bir saldırıyla ilgili iki ülke arasında devam eden gerilimler sırasında diplomatik ve konsolosluk misyonlarını koruma sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

sınıf=”cf”>

“27 Temmuz sabahı Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’na saldırı düzenlendi. Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı bu saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor, sorumluların bir an önce adalete teslim edilmesini bekliyoruz. Irak makamlarından diplomatik ve konsolosluk misyonlarını koruma konusundaki sorumluluklarını yerine getirmelerini ısrarla talep ediyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu günün erken saatlerinde, Türk diplomatik misyonuna yönelik saldırıyı, Bağdat’ın terörle mücadele mücadelesinin etkisiz kalması nedeniyle faaliyetlerini sürdüren terör örgütlerinin devam eden provokasyonları kapsamında nitelendirdi.

“Uluslararası anlaşmalara göre ülkelerindeki misyonları korumak onların işi. Ülkelerinde terör örgütleri var, onlar ve bizler için tehdit oluşturuyorlar” dedi.

sınıf=”cf”>

ABD, Avrupa Birliği ve İngiltere’nin terör örgütü olarak tanımladığı PKK, karargahlarının ve eğitim kampları dahil her türlü tesislerinin bulunduğu Irak’tan Türkiye’ye saldırılar düzenliyor. Türkiye, bu yılın başından bu yana kuzey Irak’ta geniş bir terörle mücadele mücadelesi yürütüyor.

“Bu terörist varlığı ortadan kaldırmak onların sorumluluğundadır. ‘Tek başınıza yapamıyorsanız, birlikte yapalım. Birlikte yapmak istemiyorsan, yapmak zorundayız” dedik. Uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Saldırı, Irak makamlarının çağrısı üzerine yapılan BM Güvenlik Konseyi toplantısında ve ülkemizin haksız yere suçlandığı ve hedef alındığı bir dönemde gerçekleştirilmiştir” denildi.

Tellere göre, 26 Temmuz’un sonlarında BM Güvenlik Konseyi’nde yapılan toplantıda, Irak ile Türkiye arasında kuzey Irak’ın Duhok ilinde son zamanlarda meydana gelen ölümcül bir saldırıyla ilgili bir anlaşmazlık gözlemlendi.

‘PKK Irak’ta 10 bin kilometrekareyi kontrol ediyor’

sınıf=”cf”>

Saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tutan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, tüm Türk askerlerinin Irak’tan çekilmesini talep ederken, Türkiye’nin BM Büyükelçi Yardımcısı Öncü Keçeli, hükümetinin Irak’a sığınan teröristler olarak gördüğü savaşçıların peşine düşmeye devam edeceğini söyledi. Saldırının arkasında Türkiye’nin olduğunu da yalanladı. Ankara’nın saldırının ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için tüm adımları atmaya hazır olduğunu açıkça belirttiğini hatırlatarak, konseye “birçok farklı düzeydeki yetkililerimizin aynı mesajı verdiğini” vurguladı.

Irak’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü Türkiye’nin değil terör örgütlerinin ihlal ettiğini vurgulayan Keçeli, “Konuştuğumuz gibi Kuzey Irak’ın belli yerlerinde federal hükümetin bayrakları değil, PKK terör örgütünün bayrakları dalgalanıyor” dedi.

sınıf=”cf”>

Türkiye, PKK’nın “Irak’ta en az 10.000 kilometrekarelik bir alanı kontrol ettiğini” tahmin ediyor. “PKK tarafından 800’e yakın köy zorla boşaltıldı ve tüm bu noktalar teröristler için güvenli bir sığınak haline geldi.” PKK bu yılın ilk altı ayında Türkiye’ye 339 saldırı gerçekleştirdi.

Keceli, “Irak’ın şimdiye kadar teröristlerle savaşmak konusunda aciz veya isteksiz olduğunu kanıtladığını ve bu nedenle Türkiye’yi meşru müdafaa hakkını kullandığı için suçlayamadığını” söyledi.

BM, ÜS,

Leave a Reply

Your email address will not be published.