September 26, 2022

ANKARA

Türkiye, 27 Ağustos’ta Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u sömürgeci geçmiş açıklamaları nedeniyle eleştirdi.

sınıf=”cf”>

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cezayir ziyareti sırasında diğer bazı ülkelerle birlikte Türkiye’yi hedef alan açıklamalar yapması son derece talihsiz bir durum” dedi.

Afrika’da ve özellikle Cezayir’de sömürge geçmişiyle yüzleşmekte zorlanan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye dahil diğer ülkeleri suçlayarak sömürgeci geçmişinden kurtulmaya çalışması kabul edilemez” dedi.

Afrika Birliği’nin stratejik ortakları arasında yer alan, düşmanlığı değil dostluğu teşvik eden Türkiye, gerek Cezayir gerekse Afrika kıtasının diğer ülkeleriyle ilişkilerini her geçen gün geliştirmekte ve bu ilişkiler karşılıklı güven ve kazan-kazan ilkesine dayanmaktadır. , ülkelerin kendi iradelerine saygı duyacak şekilde ilerliyorlar’ dedi.

‘Fransa, Afrika kıtasında kendisine karşı tepkiler olduğunu varsayarsa, bu tepkilerin kaynağını sömürgeci geçmişinde ve halen farklı yöntemlerle sürdürme çabalarında aramalı ve bunu onarmaya çalışmalıdır. Bu tepkilerin, kendi geçmişleriyle ilgili sorunlarla yüzleşmek ve bunları çözmek yerine üçüncü ülkelerin faaliyetlerinden kaynaklandığını iddia etmek, sadece sosyolojik bir olguyu ve tarihi inkar etmek değil, aynı zamanda bazı politikacıların çarpık zihniyetini de yansıtmaktadır. Fransa’nın, Türkiye dahil diğer ülkeleri suçlamadan sömürge geçmişiyle yüzleşme olgunluğuna bir an önce ulaşmasını umuyoruz’ dedi.

HİNDİ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.