September 26, 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Müslümanların kutsal kitabı Kuran’a düşmanlığın cehalet göstergesi olduğunu söyledi.

TRT’nin İstanbul’da düzenlediği Kur’an-ı Kerim Yarışması finalinde konuşan Erdoğan, “Bazı Avrupa ülkeleri İslam ve Müslüman düşmanlığı yaparak siyasi çıkar sağlamaya çalışıyor” dedi.

Erdoğan, bu düşmanlığı Kuran’ı yakarak gösterenler olduğunu belirterek, “Bu düşman insanların sergilediği vandalizm onların cehaletinin bir göstergesidir” dedi.

“Kur’an’ı bir kere okuyanın bu mübarek kitaba düşmanlık beslemesi mümkün değildir” dedi.

“Kutsal kitap düşmanlığına tabii ki müsamaha göstermeyeceğiz ama asıl olanın Kuran’ı okumak, anlamak ve Kuran’ı yaşamak olduğunu asla unutmayacağız.”

Erdoğan günün erken saatlerinde ırkçı partilerin kendilerini hükümet ortağı yapacak veya Avrupa’da iktidarı ele geçirmeye itecek bir desteğe ulaştığını görmenin endişe verici olduğunu söyledi.

“Irkçı partilerin Avrupa seçimlerinde kendilerini hükümet ortağı yapacak veya tek başlarına iktidara gelmelerine izin verecek düzeyde bir destek alması üzücü ve endişe verici” dedi.

14 Nisan’da aşırı sağ Stram Kurs (Hard Line) grubunun lideri Rasmus Paludan, İsveç’in güneyindeki Linkoping kentinde Müslümanların kutsal kitabının bir kopyasını yaktı. Ayrıca daha sonraki mitinglerde Kuran nüshalarını yakmakla tehdit etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Mübarek Ramazan ayında dünyanın farklı yerlerinde İslam’a, Müslümanlara, Kuran’a ve ibadethanelere yönelik saldırı ve provokasyonları bir kez daha en güçlü şekilde kınıyoruz” denildi. .

“İsveç’te kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim’e yapılan alçak saldırılar, geçmişten ders alınmadığını, İslamofobik ve ırkçı kışkırtıcı eylemlerin önlenmesinde halen tereddüt edildiğini, nefret suçlarına bu çerçevede açık ve aleni olarak müsamaha gösterildiğini göstermiştir. ifade özgürlüğü kisvesi” diye ekledi.

Türkiye’nin İslamofobik ve ırkçı zihniyetin yarattığı tehdide karşı mücadeleye devam edeceğinin altı çizildi.

Ankara, tüm ülkeleri ve uluslararası kuruluşları İslamofobi ve ırkçılığa karşı gerekli önlemleri almaya çağırıyor.

Türk yetkililer Batılı meslektaşlarını Müslüman karşıtı duygulara kayıtsız kalmak ve ideolojiyi körüklemekle eleştirirken, uzmanlar Türkiye’nin buna karşı mücadelede öncülük edebileceğine inanıyor. Türkiye sürekli olarak dünya liderlerini Müslümanların şeytanlaştırılmasını durdurmak için harekete geçmeye çağırdı ve büyüyen sorunun üstesinden gelmek için harekete geçti.

Erdoğan, Batılı ülkelerin artan İslam karşıtlığına karşı önlem almamakta ısrar ettiğini sık sık dile getiriyor. Cumhurbaşkanı ayrıca Türk kurumlarını bu ülkelerdeki Müslümanlar ve Türklerle ilgili konularda harekete geçmeye çağırdı. Başta Fransa olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri son yıllarda Müslümanlara karşı düşmanca bir tavır benimsemiştir.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.