September 26, 2022


Almanya, Türkiye’nin Berlin büyükelçisini hapisteki iş adamı Osman Kavala hakkındaki son kararla ilgili olarak çağırmasının ardından, Türkiye Cuma günü geç saatlerde Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’u çağırdı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı daha önce Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen’i konuyla ilgili olarak çağırdı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre, yanıt olarak Alman diplomat, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Faruk Kaymakcı tarafından çağrıldı.

Almanya’nın Türk diplomatını davet etmesinin diplomatik uygulamalara aykırı olduğu ve Kavala davasının siyasallaştırıldığı söylendi.

Büyükelçi Schulz’a, bağımsız Türk yargısının verdiği mahkûmiyet kararının hiçbir kurum, makam veya ülke tarafından sorgulanamayacağı, Türkiye’nin Anayasasını ve uluslararası yükümlülüklerini bilen, müdahale etmeye çalışan bir hukuk devleti olduğu ifade edildi. Türk yargısı ve siyasetinde reddediliyor.

Büyükelçiye ayrıca Viyana Sözleşmesi’nin içişlerine karışmama ilkesi de hatırlatıldı.

Almanya, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Şen’i Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası nedeniyle Almanya Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Christofer Burger, yaptığı açıklamada, bununla “Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı büyükelçisini arayarak hükümetin duruşunu bir kez daha net bir şekilde ortaya koyduklarını” söyledi.

Burger, diğer AB üye ülkelerini de aynı şekilde davranmaya çağırdıklarını belirtti.

Sözcü, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un kararın hukukun üstünlüğüne ve uluslararası taahhütlere aykırı olduğu iddiasıyla yaptığı açıklamaya da atıfta bulunarak, “Osman Kavala’nın bir an önce serbest bırakılmasını bekliyoruz” dedi.

Bir Türk mahkemesi Pazartesi günü hapisteki işadamı Kavala’yı 2013 ülke çapındaki protestoları finanse ederek hükümeti devirmeye çalışmaktan suçlu bulunduktan sonra ömür boyu hapse mahkum etti.

64 yaşındaki Kavala, 4 buçuk yıldır hapiste ve İstanbul’da küçük gösteriler olarak başlayan ve ülke çapında ayaklanmalara dönüşen ve sekiz protestocu ve bir polis bırakan Gezi Parkı protestoları nedeniyle kendisi ve 15 kişinin karşı karşıya olduğu suçlamaları reddediyor. memur öldü.

İstanbul’daki mahkeme ayrıca yedi kişiyi hükümeti devirme girişimine yardım etmekten 18 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, Kavala’nın casusluk suçlamasından delil yetersizliğinden beraatine karar verdiğini açıkladı.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.