August 8, 2022

ANKARA

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin bölge ülkelerinden yeni mülteci akını ile karşı karşıya olduğunu, ancak bu yeni göçmen girişlerini durdurmak için yeni önlemler aldığını söyledi ve göçün dünya çapında büyüyen bir insani sorun olduğunu vurguladı.

sınıf=”cf”>

Bakan Soylu, Göçmen Konseyi’nin 9 Haziran’da yaptığı toplantıda, güvenlik kurumlarının yeni düzensiz göçmenlerin Türkiye’ye gelişini durdurmak için yeni önlemler uygulamaya koyarken, göçmenlerin Türkiye içinde seyahatlerini caydırmak için yeni tedbirler açıkladı.

Türkiye’nin son 10 yıldır Suriye, Irak ve diğer Ortadoğu ülkelerinden gelen düzensiz göçü yönetmeye çalıştığını söyleyen Soylu, “İki komşu ülke var: Suriye ve Irak. PKK/PYD ve DEAŞ bu iki ülkede düzeni bozmak için her şeyi yaptı. Oradaki bütünleşmiş otoriteyi yok etmeye çalıştılar.”

Soylu, bu ülkelere ek olarak Afganistan, Pakistan, Yemen ve Lübnan’daki istikrarsızlıkların yanı sıra gıda krizleri, küresel iklim değişikliği ve ekonomik sorunların yeni göç dalgalarını tetiklediğini söyledi.

Türk medeniyeti böyle bir şeyi benimsemediği için Türkiye’de yabancı düşmanlığı olmadığını yineleyen Bakan, “Ama Batı’da var. Çünkü onların medeniyeti buna açıktır. Medeniyetimiz her insanı dünyanın kendisi olarak görür. Bu çok açık.”

sınıf=”cf”>

Türkiye’de bazı siyasilerin bunu önümüzdeki seçimlerde bir araç olarak kullanmak istediğini belirten Erdoğan, “Bu tuzağa düşmemeliyiz. Göç insanlığın sorunudur. Bebekleri beşikte olan bu insanlar savaş nedeniyle evlerini terk ediyor, başka bir şey değil.”

Türkiye şu anda 3,7 milyonu Suriyeli olmak üzere yaklaşık beş milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor. Hükümet, düzensiz göçmen akışını durdurmak için yeterli önlemleri almadığı için ateş altında.

“2016’dan bu yana 331.839 düzensiz göçmen sınır dışı edildi. Bir de gönüllü olarak terk etmeye zorladığımız kişiler var” dedi.

Bakan, hükümetin şimdi bu göçmenlerin iç seyahatlerini kısıtlamak için önlemler aldığını vurguladı. “Bugünden itibaren taksi ve tır parkları için yeni tedbirler alıyoruz. Taksiler, yabancıları başka şehirlere naklettiklerinde evrakları örneğin ibraz etmelidir. Bu da düzensiz göçmenleri başka şehirlere nakletmek isteyenlere yardım etmemeleri gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Düzensiz göçmen kaçakçılığına karşı alınan bir diğer önlem de tır ve büyük kamyonların park yerlerine kamera sistemleri yerleştirilmesidir” dedi.

“Bu sistemle tırların şoförü veya sahibi kargolarında göçmen olduğunu bilmediklerini söyleyemez. Bunu düzensiz göçe karşı stratejimizin bir parçası olarak sunuyoruz” dedi.

sınıf=”cf”>

Soylu, Türkiye’nin geçici koruma sağlanan 3,7 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını ancak gönüllü olarak ülkeyi terk edenlerin de olduğunu bildirdi. Ayrıca, Türkiye’nin 2016’dan bu yana yaklaşık 2,6 milyon düzensiz göçmenin ülkeye girişini engellediğini söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.