September 26, 2022

SARAYBOSNA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6 Eylül’de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Bosna-Hersek’te yapılacak seçimlerle ilgili sorunların aşılması için destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç üyeli Cumhurbaşkanlığı Konseyi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, “Bosna Hersek’teki mevcut sorunları tarafların mutabakatı ile aşmak için Türkiye olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum” dedi. Bosna-Hersek.

Konseyde Hırvat üye Zeljko Komsiç, Sırp üye Milorad Dodik ve Boşnak üye ve Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı’nın şu anki başkanı Şefik Dzaferoviç yer alıyor.

Bosna Hersek’in 2 Ekim’de yapılacak seçime hazırlandığını hatırlatarak, “Bu ziyareti seçim arifesinde yapmamız da bizim için önemli” dedi.

Erdoğan, seçime giden süreçte ülke refahına katkı sağlayacak bir atmosfere sahip olmanın önemli olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı, Bosna-Hersek’in yüksek temsilcisi Christian Schmidt’in Ekim ayında yapılacak parlamento seçimleri öncesinde seçim yasasında tartışmalı değişiklikler yapmaya çalışan bir hareketini eleştirdi.

sınıf=”cf”>

“Seçim yasasına ilişkin kararı üç lider vermeli. Yüksek temsilcinin buna müdahalesi de demokrasinin gereklerine aykırıdır” dedi.

Erdoğan, “Seçime bir aydan az süre varken sürece müdahale var” dedi.

Türkiye ve Bosna, vatandaşlarının iki ülke arasında kimlik kartlarıyla seyahat etmesinin önünü açmaya karar verdi” dedi.

Erdoğan, 7 Eylül’de Türkiye ile Sırbistan arasında benzer bir anlaşmanın imzalanacağını belirterek, “Yeni bir adımda Bosna-Hersek – Türkiye arasında kimlikli gidiş-dönüş yapma kararı aldık” dedi.

Erdoğan, Bosna-Hersek’e gitmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin politikasının Balkanlar’ın istikrarını ve kalkınmasını ve Avrupa-Atlantik yapılarına entegrasyon sürecini desteklediğini söyledi.

Ziyaretimiz sırasında Bosna Hersek’teki siyasi krize çözüm bulmaya çalışacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı, ülkenin bölgede köklü tarihi, insani ve kültürel bağlara sahip olması ve gerilimden kaçınmaya çalışması nedeniyle Türkiye’nin Balkanlar ile olan bağını güçlü tuttuğunu söyledi.

“Bu yıl Bosna-Hersek ve Hırvatistan ile diplomatik ilişkilerimizin kurulmasının 30. yıl dönümünü kutluyoruz. Türkiye olarak Balkanlar’ın istikrarını, kalkınmasını ve Avrupa-Atlantik yapıları ile entegrasyon sürecini destekleyen bir politika izliyoruz” dedi.

sınıf=”cf”>

Yunanistan, Türk jetlerine radar kilitleme konusunda Türkiye’nin hassasiyetinin farkında ve Atina ‘kendini toparlıyor’
Erdoğan, Ankara’nın konuyla ilgili NATO ile görüştüğünü de sözlerine ekledi.

“Radar kilidi konusunda hassasiyetimiz devam ediyor. Yunanistan bunun farkında” dedi.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, Yunanistan’ın “tacizinin” devam etmesi halinde Ankara’nın orduyu kullanabileceği yönündeki uyarısını yineledi.

“Önümüzdeki dönemde Yunanistan Türkiye ile nasıl bir ilişki içinde olacağına çok daha fazla düşünerek karar verecek. Yoksa her zaman söylediğim gibi tekrar söylüyorum, bir gece ansızın gidebiliriz” dedi.

Erdoğan, Bosna-Hersek’in ardından Sırbistan ve Hırvatistan’ı ziyaret edecek.

Saraybosna, Diplomasi, TÜRKİYE,

Leave a Reply

Your email address will not be published.