August 8, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid Zirvesi’nde imzalanan üçlü anlaşmayı hayata geçirmemeleri halinde İsveç ve Finlandiya’nın üyelik sürecini donduracağını söyledi.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, 18 Temmuz’da yaptığı rutin kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya koşullarımızla ilgili gerekli adımları atmazlarsa süreci donduracağımızı bir kez daha tekrarlamak istiyorum” dedi.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya, iki İskandinav devletini NATO’ya girmeleri karşılığında terör örgütlerine karşı Türkiye ile işbirliği yapmaya mecbur eden üçlü bir mutabakat zaptı imzaladı.

Türkiye’nin onlara şartlı yeşil ışık yaktığını söyleyen Erdoğan, Türk Parlamentosu’nun İsveç ve Finlandiya’nın tekliflerini de onaylaması gerektiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı, ülkede devam eden PKK faaliyetlerine atıfta bulunarak, “İsveç’in iyi bir tablo vermediğini özellikle vurgulamalıyım” dedi. İsveç ve Finlandiya, terör örgütlerinin topraklarındaki faaliyetlerini durdurmak ve Türkiye’nin talep ettiği terör zanlılarını iade etmek için daha sıkı tedbirler alacaklarına söz verdi.

Erdoğan daha önce İsveç’in 73 teröristi Türkiye’ye iade etme sözü verdiğini söylemişti.

sınıf=”cf”>

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından her iki ülke de onlarca yıllık tarafsızlığını terk etti ve NATO’ya katılmaya karar verdi. 30 ülkenin parlamentolarının ittifaka kabullerini onaylamaları gerekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.