September 26, 2022

Türk sivil toplum kuruluşları (STK’lar) ve hayırseverler, İslami mübarek Ramazan ayı boyunca Mescid-i Aksa’nın avlusunda iftar yemekleri düzenleyerek ihtiyaç sahiplerine yardım dağıtıyor.

İsrail’in camiye yönelik şiddetli baskınlarının ardından gerginlikler son zamanlarda hafiflerken, binlerce Müslüman, İsrail güçlerinin şiddet tehdidine meydan okuyarak her gün oruçlarını açmak için hala caminin avlusunda toplanıyor.

Türk STK’ları Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yardım dağıtıyor. Yardım, fonlar, yaklaşan Ramazan Bayramı (Ramazan Bayramı) tatili için yeni giysiler, yiyecek ve yemekleri içeriyor.

Sadakataşı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Enes Erbaş, işgal altındaki Doğu Kudüs’te bin aileye gıda paketi, 100 yetim çocuğa yeni giysi yardımı yaptıklarını kaydetti. Gazze’de 800 aileye gıda paketi, 1,800 kişiye iftar yemeği ve Batı Şeria’da 300 aileye daha gıda paketi dağıtıldı.

Türk STK’larının Mescid-i Aksa’da iftar yemeği 12 yıldır gelenek haline geldi.

Bu ayın başlarında, yüzlerce Yahudi yerleşimci işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi.

İsrail güçlerinin ibadet edenlerle çıkan çatışmalarda Mescid-i Aksa’nın avlusuna baskın düzenleyerek yüzlerce kişinin yaralanmasından bu yana Filistin topraklarında gerginlik tırmanıyor.

Mescid-i Aksa, Müslümanlar için dünyanın üçüncü en kutsal yeridir. Yahudiler, eski zamanlarda iki Yahudi tapınağının yeri olduğunu iddia ederek bölgeyi “Tapınak Dağı” olarak adlandırıyor.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.