September 26, 2022

İSTANBUL

Türkiye İçişleri Bakanlığı 30 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, müşterilerinin varlıklarıyla Türkiye’den kaçtığından şüphelenilen kripto para borsası Thodex’in kurucusunun Arnavutluk’ta tutuklandığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Türkiye, geçen yıl Nisan ayında, yatırımcı varlıklarında 2 milyar dolar olduğu bildirilen kaçak işadamı Faruk Fatih Özer için uluslararası tutuklama emri çıkarmıştı.

Arnavutluk İçişleri Bakanı’na, “İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan Thodex’in kurucusu firari Faruk Fatih Özer’in Arnavutluk’un Vlora kentinde tutuklandığı” bilgisi verildi.

Açıklamada, “Türkiye’ye iade işlemlerinin başlatıldığı” belirtildi.

Thodex, yatırımcıları cezbetmek için agresif kampanyalar başlattı. Önce ünlü Türk modellerinin yer aldığı gösterişli bir reklam kampanyasıyla lüks otomobil dağıtma sözü vermişti.

Ancak Thodex borsası, günler önce belirsiz bir dış yatırımla uğraşmak için beş gün gerektiğini söyleyen gizemli bir mesaj yayınladıktan sonra Nisan ayında ticareti askıya aldı.

Türk güvenlik görevlileri daha sonra Özer’in kimliği belirsiz bir yere giderken İstanbul havaalanında pasaport kontrolünden geçen bir fotoğrafını yayınladı. Basında çıkan haberlere göre, borsa 391 bin yatırımcıdan en az 2 milyar dolar tutarken kapandı. Şirketle bağlantılı 60’tan fazla kişi tutuklandı.

kripto, Para Birimi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.