September 26, 2022

BRÜKSEL

Türkiye, İngiltere ve Ukrayna savunma bakanları üçlü bir toplantı yaptı ve NATO savunma bakanları toplantısının oturum aralarında güncel konuları tartıştı.

sınıf=”cf”>

Savunma Bakanı Hulusi Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov, 16 Haziran’da bölgesel savunma ve güvenlik sorunları ve Ukrayna’daki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Bu kapsamda, tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından dünya pazarlarına güvenli seyahati ve A400M uçaklarının Türkiye’ye güvenli ulaşımının sağlanması konuları da ele alındı.

Akar, Gürcü mevkidaşı Juansher Burchuladze ile de görüştü, Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, Karadağ Savunma Bakanı Rasko Konjevic ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile bir araya geldi.

NATO savunma bakanları, Rusya’yı daha fazla saldırı planlamaktan caydırmak için askeri ittifakın doğu sınırları boyunca güçlerin güçlendirilmesi ve caydırıcılığa odaklanan görüşmeler için 16 Haziran’da bir araya geldi. Kremlin’in Şubat ayından bu yana Ukrayna’da sürdürdüğü savaş, müttefikleri stratejilerini yeniden düşünmeye ve NATO kuvvetlerinin bu kanatta daha fazla sayıda bulunması gerektiği konusunda anlaşmaya götürdü.

Birliklerin ve malzemelerin konuşlandırılmasını şimdiden hızlandırdılar ve uzun vadeli bir güç varlığını garanti etmek istiyorlar. NATO, Ukrayna’nın işgaline yanıt olarak, başta doğu kanadı olmak üzere doğrudan komutası altına 40.000’den fazla asker yerleştirdiğini açıkladı.

sınıf=”cf”>

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin “Müttefik topraklarının her santimini savunabilmemizi sağlamak için” uzun vadede duruşlarının ölçeğiyle ilgili kararlar alacaklarını söyledi. Savunma bakanları toplantısı, önümüzdeki yıllarda ittifak için kararlı bir rota belirlemeye çalışacak olan 29-30 Haziran’da Madrid’de yapılacak NATO zirvesi öncesinde gerçekleşti.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı olduğunu açıkça dile getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya ve İsveç’in Türkiye’nin terörizm konusundaki hassasiyetlerine daha fazla saygı göstermesi ve Türkiye’ye yönelik silah ihracatı yasağını kaldırması gerektiği konusunda ısrar ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.