September 26, 2022

ANKARA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Ege’de daha fazla provokasyona karşı Yunanistan’a yönelik uyarısını yineledi.

sınıf=”cf”>

Ege’nin iki yakasında da komşuluk haklarımıza saygı göstermeye çalışırken Yunanistan provokasyonlarına devam ediyor. Başkaları adına bir maceraya atılırsanız, geçmişte olduğu gibi bugün de sonuçlarına katlanacaksınız. Bu, komşumuz Yunanistan’a bir uyarıdır” dedi.

Haymana’da Sakarya Meydan Muharebesi’nde askerler çatışırken Ankara’dan top sesleri geldiğini belirten Çavuşoğlu, “İşte bu yüzden milli mücadelede son kale bu topraklar. Burası kadim Türk toprağı Anadolu’yu Yunan zulmünden kurtardığımız yer.”

Sakarya Savaşı, Sakarya Nehri kıyısında gerçekleşti ve savaş alanı Polatlı, Ankara’ya sadece 80 kilometre (50 mil) uzaklıktadır.

Çavuşoğlu, Yunanistan’a başkalarının “alet”i olmama ve provokasyonlarına son verme çağrısında bulundu.

sınıf=”cf”>

“Başkasının aracı olmayın. Provokasyonlara devam etmeyin çünkü Türkiye’nin dostluğu kadim, düşmanlığı ağır. Bunu aklında tut,” dedi.

Bakan, Türkiye’nin diplomasisini “girişimci ve insani” olarak nitelendirdi.

“Girişimci dış politikamızla hak ve menfaatlerimizi her platformda arar ve koruruz. Etrafımız bir ateş çemberi ile çevriliyken, kem gözlere ve kötü niyetli planlara karşı her zaman tetikteyiz. Kahraman ordumuz, savunma sanayimiz ve uzaya gönderdiğimiz uydularımız emin ellerde” dedi.

Türkiye’nin sadece bölgesinde değil, küresel düzeyde de barış ve refaha katkı sağlayacak projeleri olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, dünyanın neresinde kriz varsa gözün ülkeye çevrildiğini söyledi.

Türkiye’nin arabuluculuk rolüne dikkat çeken Çavuşoğlu, “Balkanlar’dan Ortadoğu’ya, Kafkaslardan Orta Asya’ya, Afrika’dan Latin Amerika’ya krizlere çözüm aranırken akla Türkiye geliyor” dedi.

Türkiye, Yunanistan’ın I. ve II. Dünya Savaşları’ndan sonra imzalanan barış anlaşmalarını ihlal ederek Ege Denizi’ndeki adalara asker yerleştirdiğini söyledi.

Türk Savunma Bakanlığı, Yunan savaş uçaklarının Türk F-16’larını 22 ve 24 Ağustos’ta radarlarını üzerlerine kilitleyerek taciz etmeye çalıştığını söyledi. Bakanlık, bu tarihlerde Türk jetlerinin Amerikan savaş uçakları ve diğer müttefik uçaklara eskortluk yaptığı sırada meydana geldiğini belirtti.

Bakanlık, 23 Ağustos’ta Yunanistan’ın Girit merkezli S-300 hava savunma sisteminin Türk F-16’larına kilitlendiğini ve hareketi “düşmanca” ve NATO ittifakının ruhuyla tutarsız olarak nitelendirdiğini duyurdu.

F 16,

Leave a Reply

Your email address will not be published.