August 8, 2022

TUNUS

Bir mahkeme sözcüsü, bir Tunus mahkemesinin ülkenin şu anda feshedilmiş parlamentosunun başkanına seyahat yasağı getirdiğini söyledi.

sınıf=”cf”>

Mahkeme sözcüsü Cuma günü yaptığı açıklamada, Rached Ghannouchi’ye yönelik yasağın, 2013 yılında iki sol figürün öldürülmesiyle bağlantılı olarak adaletin engellenmesi iddiasıyla ilgili bir soruşturmanın parçası olduğunu söyledi.

Tunus’un Ariana banliyösündeki mahkeme sözcüsü Fatima Bouqtaya AFP’ye verdiği demeçte, “Bu davada Rached Ghannouchi de dahil olmak üzere 34 şüpheliye” seyahat yasağı uygulandı.

Gannuşi, Tunus’un devrim sonrası siyasetine hakim olan İslamcı esinli Ennahdha partisine başkanlık ediyor.

81 yaşındaki Ghannouchi, Temmuz 2021’de Nahdha’nın çoğunlukta olduğu parlamentoyu askıya alan, başbakanı görevden alan ve yürütme yetkilerini üstlenen Cumhurbaşkanı Kais Saied’in sert bir eleştirmeni.

Saied daha sonra bu yıl Mart ayında parlamentoyu feshetti. Onun hamleleri, 2011’deki bir devrimin daha geniş bölgede demokrasi yanlısı Arap Baharı hareketini tetiklediği bir ülkede otokrasiye dönüş korkularını körükledi.

Tunus yargısı, dokuz yıl önce Chokri Belaid ve Mohamed Brahmi’nin öldürülmesiyle bağlantılı “bilgileri gizledikleri” iddiasıyla şüpheliler hakkında Ocak ayında soruşturma başlattı.

sınıf=”cf”>

İslam Devleti grubu her iki cinayeti de üstlendi, ancak kurbanlardan birinin erkek kardeşi de dahil olmak üzere Ennahdha eleştirmenleri partiyi davayı “manipüle etmek ve yavaşlatmak” ile suçladı.

gannoş,

Leave a Reply

Your email address will not be published.