August 8, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin terör örgütlerini destekleyen ülkelerin NATO’ya katılmasını onaylamayacağını söyledi ve Ankara’nın NATO adayı İsveç ve Finlandiya heyetleriyle ilk görüşmelerinin tatmin edici olmadığını bildirdi.

sınıf=”cf”>

“Heyetimizin İsveç ve Finlandiya heyetleriyle yaptığı görüşmeler maalesef beklediğimiz düzeyde olmadı. beklentileri var [from Turkey] Ancak gerekli adımları atmadıkları için teröristlerin Stockholm sokaklarında özgürce dolaşmasına izin veriyorlar ve polisleriyle güvenliklerini sağlıyorlar” dedi.

Erdoğan, geçen hafta Türk, İsveç ve Fin diplomatlar arasında iki İskandinav ülkesinin ittifaka katılma çağrısı üzerine bir toplantıya atıfta bulundu. Türkiye, her iki ülkeyi de PKK ve onun Suriye kolu YPG ile olan bağlantıları nedeniyle eleştiriyor.

Erdoğan Türkiye’yi yönettiği sürece terörü destekleyen ülkelerin NATO’ya girmesine evet demeyeceğiz.

Cumhurbaşkanı, görüşmelerin Ankara’da yapıldığı gün, İsveç devlet televizyonunun önde gelen YPG üyesi Salih Müslim ile röportaj yaptığını söyledi. “Dürüst ve samimi değiller. Bu teröristleri barındıran, besleyen bu ülkelere geçmişte yaptığımız hatayı tekrarlayamayız. O hata neydi? Geçmişte Yunanistan NATO’dan ayrılmıştı ve bir Türk hükümeti Yunanistan’ın geri dönmesine izin vermişti” dedi.

sınıf=”cf”>

Yunanistan’ın şu anda dokuz askeri üssü var ve bazı Yunan yetkililerin iddia ettiği gibi Rusya’ya değil, Türkiye’ye karşı olan Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis’e ABD Kongresi’ni F-16’ların satışını onaylamaması çağrısında bulunduğu için eleştirilerini yineledi. Türkiye’ye mi.

Yunanistan ile yapılan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısını askıya mı aldık? duyurduk mu? Bunun anlamı ne? ‘Hey Yunanistan, kendini topla’ anlamına geliyor” dedi ve Miçotakis’in artık onun için olmadığını tekrarladı. “Yaptığımız tek bir şey var: Bizimle dost olanlarla biz de dostuz. Ama bizi düşman olarak görenlere karşı ne gerekiyorsa yapıyoruz” dedi.

Erdoğan, Ukrayna savaşıyla ilgili olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile silahlı çatışmanın sona erdirilmesi konusunda telefonda görüşeceğini söyledi.

Türkiye, Suriye operasyonu için ABD’den izin almayacak

sınıf=”cf”>

Erdoğan, YPG’nin varlığını ortadan kaldırmak için Suriye’nin kuzeyine yönelik olası bir askeri harekata ilişkin bir soru üzerine, terör örgütünün bu bölgelerden yaptığı saldırıların yanıtsız kalamayacağını vurguladı.

“Suriye’nin kuzeydoğudan kuzeybatıya kadar her yerinde terör örgütlerinin konuşlanma alanları var. Ne yazık ki, hepsi [anti-ISIL] Başta ABD olmak üzere koalisyon güçleri bu terör örgütlerine silah, araç, gereç ve mühimmat sağlamaya devam ediyor” diye konuştu.

“Şimdi, bu gerçekler öne çıkarken, hala onları görmezden mi geliyoruz? Kuzey Irak’ta PKK ve ortaklarına yönelik operasyonlarımız olduğu gibi, aynı durum Suriye için çok daha geçerli, çok daha önemli” dedi. Türkiye teröristleri ortadan kaldırmakla yükümlüdür ve onları yok etmeye kararlıdır” dedi.

sınıf=”cf”>

Türkiye’nin muhtemel harekâtına ilişkin Washington’la temaslara ilişkin bir soru üzerine Erdoğan, ABD’yi terörle mücadelede üzerine düşeni yapmaya çağırdı. Amerika terörle mücadelede üzerine düşen görevi yerine getirmezse biz ne yaparız? Kendimiz halledeceğiz. Bir yerden izin alarak terörle mücadele etmek mümkün değil” dedi.

İsrail, Türkiye ile enerji işbirliğine olumlu bakıyor

Erdoğan, İsrail’in Doğu Akdeniz’deki doğalgazı Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyacak boru hattına yeşil ışık yakıp yakmadığına ilişkin soruya da yanıt verdi.

İsrail hükümetiyle görüştüğü İsrail’den Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Tel Aviv Türkiye ile doğalgaz konusunda işbirliğine hazır olduğunu ifade etti.

“Şu anda konuyla ilgili beklenti olumlu. Ümit ediyorum ki süreci bir an önce tamamlayacağız” dedi.

Finlandiya, Diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.