September 26, 2022

RİYAD

Enerji devi Saudi Aramco, Pazar günü, kendisini dünyanın en değerli şirketi yapan petrol fiyatlarındaki artışın desteklediği ilk çeyrek karında yüzde 82’lik bir artış bildirdi.

sınıf=”cf”>

Duyuru, patlayan bir petrol sektörünün son on yılın en hızlı büyüme oranını körüklediği Suudi Arabistan için son zamanlardaki bir dizi olumlu ekonomik haberin devamı niteliğinde.

Bir basın açıklamasında, Aramco’nun 39.5 milyar dolarlık net gelirinin, “öncelikle yüksek ham petrol fiyatları ve satılan hacimler ve iyileşen aşağı yönlü marjlar nedeniyle” 2021’de 21.7 milyar dolara çıktığı belirtildi.

En son finansal sonuçlar, Aramco’nun Apple’ın 2,37 trilyon dolarlık hissesine kıyasla 2,42 trilyon dolarlık hisse değeriyle Apple’ı dünyanın en değerli şirketi olarak tahttan indirmesinden dört gün sonra yayınlandı.

Mart ayında Aramco, 2021 için yüzde 124 net kar artışı bildirdi.

Ancak krallığın “taç mücevheri” ve önemli bir hükümet gelir kaynağı olan şirket, Suudi liderliğindeki bir askeri koalisyonun, Aramco siteleri de dahil olmak üzere krallığı defalarca hedef alan Yemen’deki Huthi isyancılarına karşı devam eden bir savaşla ilgili güvenlik sorunlarıyla karşı karşıya.

2019’da Huthi, Suudi Arabistan’ın doğusundaki iki Aramco tesisine yapılan hava saldırılarının krallığın ham petrol üretiminin yarısını geçici olarak durdurduğunu iddia etti.

sınıf=”cf”>

Huthiler tarafından Aramco tesislerine Mart ayında yapılan bir saldırı, üretimde “geçici” bir düşüşe neden oldu.

Mayıs ayı başlarında, Suudi Arabistan, gelişen petrol sektörünün 2021’in aynı dönemine göre ilk çeyrekte yüzde 9,6’lık bir artışa neden olması nedeniyle on yıldaki en hızlı ekonomik büyüme oranını bildirdi.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana yükselen fiyatları dizginlemek amacıyla ABD’nin üretimi artırma yönündeki ricalarına direndi.

ekonomi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.