August 8, 2022

KOLOMBO

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe, Parlamentodaki parti liderlerinin protestocuların cumhurbaşkanının konutunu ve ofisini bastığı gün hem kendisinin hem de güç durumdaki cumhurbaşkanının istifa etmesini talep etmesi üzerine istifa etmeyi kabul etti.

sınıf=”cf”>

Başbakanın sözcüsü Dinouk Colambage, Wickremesinghe’nin parti liderlerine tüm partiler yeni bir hükümet kurma konusunda anlaşmaya vardığında istifa edeceğini söylediğini söyledi.
Karar, Cumartesi günü Sri Lanka’yı kasıp kavuran, on binlerce insanın barikatları aşarak Başkan Gotabaya Rajapaksa’nın ikametgahına ve yakındaki ofisine girerek ülkenin en kötü ekonomik krizinden sorumlu tuttukları bir lidere karşı öfkelerini dile getirmesiyle başlayan en büyük protestonun ardından geldi.

Sri Lankalı protestocular Cumartesi günü Rajapaksa’nın konutunu ve yakındaki ofisini bastı, on binlerce insan ada ulusunun en kötü ekonomik krizinden sorumlu tuttukları bir lidere karşı öfkelerini boşaltmak için şimdiye kadarki en büyük gösteride başkent Kolombo sokaklarına çıktılar.

Rajapaksa’nın evinin içinde olup olmadığı belli değildi, ancak görüntülerde yüzlerce insanın iyi tahkim edilmiş evin içinde ve dışarıdaki arazide, bazıları bahçe havuzuna dalarken, bazıları ise sevinçli bir ruh hali içindeydi.

Hükümet sözcüsü Mohan Samaranayake, Rajapaksa’nın nerede olduğu hakkında bilgisi olmadığını söyledi.
Muhalefet milletvekili Rauff Hakeem Twitter’da yaptığı açıklamada, Parlamento’daki siyasi partilerin liderlerinin cumhurbaşkanının konutunun basılmasının ardından bir araya geldiklerini ve Rajapaksa ve Başbakan Ranil Wickremesinghe’nin istifa etmelerini talep etmeye karar verdiklerini söyledi.
Meclis başkanının geçici cumhurbaşkanı olarak devralması ve geçici bir hükümet kurmak için çalışması gerektiği konusunda fikir birliğine varıldığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Liderleri Uluslararası Para Fonu ile bir kurtarma paketini müzakere etmeye çalışırken, Sri Lanka’nın ekonomisi bir çöküş halinde, Hindistan ve diğer ülkelerden gelen yardımlarla karışıyor. Ekonomik çöküş, temel ihtiyaç maddelerinde ciddi kıtlıklara yol açarak insanları yiyecek, yakıt ve diğer ihtiyaç maddelerini satın almakta zor durumda bıraktı.
Kargaşa aylarca süren protestolara yol açtı ve son yirmi yılın çoğunda Sri Lanka’yı yöneten Rajapaksa siyasi hanedanını neredeyse dağıttı.
Başkanın ağabeyi, şiddetli protestolar nedeniyle bir deniz üssünde güvenlik aradığını gördükten sonra Mayıs ayında başbakanlıktan istifa etti, diğer üç Rajapaksa akrabası daha önce Kabine görevlerinden ayrıldı. Halkın öfkesinin çoğu Rajapaksa ailesine yöneltildi ve protestocular onları kötü yönetim ve yolsuzluk iddialarıyla Sri Lanka’yı kaosa sürüklemekle suçladı.

Yeni bir başbakan, Wickremesinghe, ülkeyi krizden çıkarmaya yardımcı olmak için Mayıs ayında devraldı. Bu arada Rajapaksa, giderek artan istifa çağrılarına rağmen iktidarda kaldı.
Cumartesi günü, insan yığınları başkanın konutunu işgal etmek için bariyerleri aşarken, bazıları ulusal bayraklar taşıyan yüzlerce protestocu da yakındaki başka bir binadaki sahil ofisini bastı. Göstericiler, son üç aydır ofisinin girişinin dışında kamp kuruyor.
Sosyal medyada yayınlanan videolar, protestocuların konutu bastığını ve cumhurbaşkanına takma adıyla seslenerek “Eve git” sloganını attığını gösterdi. Düzinelerce kişinin havuza atladığı, evin etrafında dolaştığı ve televizyon izlediği görüldü. Binanın dışında barikatlar devrildi ve bir direğe siyah bir bayrak çekildi.
Başkanın ofisinde güvenlik personeli, çitleri iterek çimenler arasında ve sömürge döneminden kalma binanın içinde koşan göstericileri durdurmaya çalıştı.

Protestocuların eve girmeye çalıştığı sırada çıkan arbedede ikisi polis olmak üzere en az 34 kişi yaralandı. Colombo Ulusal Hastanesi’nden bir yetkili, basına konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir yetkili, yaralılardan ikisinin durumunun kritik olduğunu, diğerlerinin hafif yaralandığını söyledi.
Polisin gece sokağa çıkma yasağını kaldırmasının ardından Cumartesi günü erken saatlerde binlerce protestocu varoşlardan başkente girdi. Akaryakıt kıtlığı nedeniyle, birçoğu protesto için şehre gelmek için otobüs ve trenlere binerken, diğerleri bisikletle ve yaya olarak yol aldı.
Protestocu ve dini liderler Rajapaksa’yı halkın yetkisini kaybettiğini söyleyerek istifa etmeye çağırdı.
Ven, “Sinhala Budistleri tarafından oylandığı iddiası şu anda geçerli değil” dedi. Omalpe Sobitha, önde gelen bir Budist lider. Parlamentoyu geçici bir cumhurbaşkanı seçmek için derhal toplanmaya çağırdı, ancak Wickremesinghe’nin halkın desteğinden hoşlanmadığını söyledi.

sınıf=”cf”>

Protesto liderleri açıklamalarında sadece cumhurbaşkanı ve hükümetin değil, tüm hükümet yetkililerinin ve ülkenin büyükelçilerinin istifasını talep etti. Protestocuların bir baskı grubu olarak yönetime erişimi olması gerektiğini söylediler.
Geçen ay Wickremesinghe, ülke ekonomisinin çöktüğünü söyledi. Sri Lanka artık iflas etmiş bir devlet olduğu için IMF ile müzakerelerin karmaşık olduğunu söyledi.
Nisan ayında Sri Lanka, döviz sıkıntısı nedeniyle dış kredilerin geri ödenmesini askıya aldığını duyurdu. Toplam dış borcu 51 milyar dolar olup, bunun 28 milyar dolarını 2027 yılı sonuna kadar geri ödemesi gerekmektedir.
Polis, Cuma gecesi Colombo’da ve diğer bazı ana kentsel bölgelerde sokağa çıkma yasağı koymuştu, ancak avukatların ve muhalefet politikacılarının bunu yasadışı olarak nitelendiren itirazları üzerine Cumartesi sabahı geri çekti.
ABD’nin Sri Lanka Büyükelçisi Julie Chung Cuma günü insanlardan barışçıl protesto etmelerini istedi ve ordu ve polise “barışçıl protestoculara bunu yapacak alan ve güvenlik vermeleri” çağrısında bulundu.
Chung bir tweet’te, “Kaos ve güç, ekonomiyi düzeltmeyecek veya Sri Lankalıların şu anda ihtiyaç duyduğu siyasi istikrarı getirmeyecek” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.