September 26, 2022


Her iki ülkenin dışişleri bakanlıkları Perşembe günü yaptığı açıklamada, Türkiye ve Ermenistan’dan ilişkilerin normalleşmesi için üçüncü elçi toplantısının 3 Mayıs’ta yapılacağını doğruladı.

Türkiye-Ermenistan normalleşme sürecinde Türkiye ve Ermenistan özel temsilcilerinin bir sonraki toplantısı, Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan, 3 Mayıs’ta Viyana’da yapılacak. Açıklamayı, Ermenistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de Twitter’da doğruladı.

Kılıç, 15 Aralık 2021’de komşu Ermenistan ile normalleşmeye yönelik adımları görüşmek üzere Türkiye’nin özel elçisi olarak seçildi. Üç gün sonra Ermenistan kendi özel temsilcisi Rubinyan’ı atadı.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamaya göre, 14 Ocak’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da ilk tur müzakereler yapıldı ve her iki taraf da müzakerelere herhangi bir ön koşul olmaksızın devam etmeyi kabul etti. Türk ve Ermeni elçileri 24 Şubat’ta Viyana’da ikinci kez bir araya geldi.

Ayrıca, 12 Mart’ta Antalya Diplomasi Forumu oturum aralarında Türkiye ve Ermenistan dışişleri bakanları arasında tarihi bir ikili görüşme gerçekleşti.

Çalışmalar kapsamında Türkiye ve Ermenistan da iki yıllık bir aradan sonra 2 Şubat itibarıyla ticari uçuşlara yeniden başladı.

Türkiye ve Ermenistan’ın otuz yıldır diplomatik veya ticari bağları yok ve son görüşmeler, 2009 barış anlaşmasından bu yana bağlantıları yeniden kurmaya yönelik ilk girişim. Bu anlaşma hiçbir zaman onaylanmadı ve ilişkiler gergin kaldı. Daha önce Dağlık Karabağ olarak adlandırılan ve Türkiye’nin Ermenistan’a karşı Azerbaycan’ı desteklediği Karabağ savaşının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Ermenistan ile diyaloğa hazır olduğunu söylemesiyle Türk-Ermeni ilişkileri yeni bir aşamaya girmiştir. Azerbaycan da süreci destekliyor.

Erdoğan, Kafkasya’daki tüm bölgesel aktörler için bir kazan-kazan girişimi olacağını söyleyerek bölgede kalıcı barış, istikrar ve işbirliği için altı uluslu bir platform için sık sık çağrıda bulundu.

Türkiye, Güney Kafkasya bölgesi devletleri ve halkları arasında karşılıklı güvenliğe dayalı işbirliği ile kalıcı barışın mümkün olduğuna inanmaktadır.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.


İstediğiniz zaman abonelikten çıkabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.