August 8, 2022

SİVAS – Demirören Haber Ajansı

Madımak Oteli’nde çoğunluğu Alevi aydınlara yönelik olarak düzenlenen ve 33 aydın ile 2 otel görevlisinin hayatını kaybettiği Sivas Katliamı’nın 29. yıl dönümü 2 Temmuz’da Sivas’ta anıldı.

sınıf=”cf”>

Törene, aralarında Sivas Valisi Salih Ayhan ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de bulunduğu 5 bin kişi katılarak, günümüzde bilim ve kültür merkezi olarak kullanılan Madımak Oteli’ne yürüyerek, otel binasındaki anıt köşesine kırmızı karanfil bıraktı.

Otel binasında oluşturulan anıt köşesinde aydınların ve otel çalışanlarının isimlerinin yanında isimleri bulunan göstericiler arasında yer alan Ahmet Alan ve Hakan Türkgil bu yıl uzaklaştırıldı.

Vali Salih Ayhan, Madımak Oteli’ni ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, “Bu sadece Sivas halkının değil, tüm ülkenin, tüm insanlığın acısı” dedi.

2 Temmuz 1993’te otele düzenlenen saldırı, bir Alevi örgütü olan PSAKD’nin düzenlediği konferansa katılan bir grup aydını hedef aldı.

sınıf=”cf”>

Konferansın katılımcıları, bir dizi yerel siyasi lider tarafından harekete geçmeye kışkırtılan dışarıdaki büyük kalabalık tarafından “kafir” olmakla suçlandı.

Yangında konferansa katılan 33 kişi hayatını kaybederken, onlarla birlikte iki otel personeli de hayatını kaybetti.

Türkiye, Sivas Katliamı,

Leave a Reply

Your email address will not be published.