August 8, 2022

ANKARA

Somali cumhurbaşkanı 6 Temmuz’da Afrika Boynuzu’nu tehdit eden şiddetli kuraklığın etkileriyle mücadele etmek için Türkiye’den yardım istedi.

sınıf=”cf”>

Hassan Sheikh Mohamud, Mayıs ayındaki seçimlerin ardından göreve dönmesinden bu yana Türkiye’ye yaptığı ilk ziyarette bu yorumları yaptı. İki ülke son on yılda yakın ilişkiler kurdu.

Mohamud, Türk liderle yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere verdiği demeçte, “Kuraklığın yol açtığı insani durum, (Türkiye) Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile yaptığımız görüşmede tartıştığımız konulardan biriydi” dedi.

Bu vesileyle Türk kardeşlerimizi daha önce olduğu gibi bize destek olmaya ve ellerinden geleni yapmaya davet etmek istiyorum. Dayanışmanız ve desteğiniz Somali halkının hayatını kurtaracak ve asla unutulmayacak.”

Afrika Boynuzu’nun bazı bölgeleri, bölgedeki on yıllardır görülen en kurak kuraklık nedeniyle haftalar içinde kıtlık ilan edilebilir.

Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı aniden diğer krizlerden milyonlarca doları çekti ve büyük ölçüde savaştan kaynaklanan bir gıda kıtlığıyla karşı karşıya kalan Somali en savunmasız olabilir.

sınıf=”cf”>

Erdoğan, Türkiye Afrika Boynuzu’ndaki etkisini artırmaya çalışırken şiddetli bir kuraklık ve yıkıcı bir kıtlığın ortasında 2011 yılında Somali’yi ziyaret etti. Ziyaret, Türkiye’nin Somali’deki insani yardım, kalkınma ve altyapı projelerinin başlangıcı oldu. Türkiye ayrıca Somali askerlerini eğitmek için Somali’de bir askeri üs kurdu.

Mohamud, Türkçe’ye çevrilen yorumlarında, “Somali devleti ve halkı, Türkiye’yi ve Türk halkını, ülkemizdeki kalkınma ve istikrar çabalarımızı destekleyen ve yanımızda olan gerçek dostlar olarak görüyor” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin son on yılda Somali’ye yaptığı insani ve kalkınma yardımının 1 milyar doları aştığını söyledi.

Türkiye’nin yaklaşık 5.000 asker ve 1.000 özel kuvvet polisi eğittiğini belirterek, Türkiye’nin Somali’nin “istikrarını ve güvenliğini” desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Erdoğan, Somali, Türkiye,

Leave a Reply

Your email address will not be published.