August 8, 2022

Erdinç Çelikkan – ANKARA

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Başkanı İsmail Demir, ülkenin savunma sanayiinde yerlileşme oranının yüzde 70’i aştığını belirterek, hedefin tamamen yerli hale getirmek olduğunun altını çizdi.

sınıf=”cf”>

Demir’e göre insansız hava araçları (İHA) ve silahlı İHA’larla ilgili süreç ilerlemeye devam edecek.

Yeni modellerde sahadaki kullanımlarına göre değişiklikler ve yeni silah entegrasyonları olacağını söyleyen Demir, şu anda yüzde 70 olan yerlileşme oranının yüzde 100’e çıkacağını kaydetti.

“Farklı silah sistemleri, artan hareket kabiliyeti ve havada daha uzun süre kalabilme gibi gelişmiş özellikler öne çıkabilir. Her türlü tehdit senaryosuna hazırlıklı olmamız gerekiyor” dedi.

Demir, Rusya’nın İHA teklifinin değerlendirileceğini ve sürecin ülke politikaları çerçevesinde şekilleneceğini de kaydetti.

Demir’e göre, sınır güvenliği için birçok sistem kuruldu.

Tehdit ve tehlike önceliğine göre sahaya özel tedbirlerle kurulmuş kameralar, mobil araçlar, gözetleme balonları, kara radarları ve yer altı görüş sistemlerimiz var.

sınıf=”cf”>

Demir, kaçak geçişleri tespit etmek için yer altına fiber kablo döşendiğini belirterek, sistemin hayvan mı insan mı olduğunu da tespit edebileceğini söyledi. “Birçok kaçak geçişi engelledik”

Demir, dünyayı Türkiye’nin ilk yerli nesil savaş uçağı olan TF-X uçağında görev almaya davet ederken, Pakistan ile personel bazında ortak çalışma grubu bulunduğunu yineledi.

Batılı ülkelerin ambargolarının ve oyalamalarının örtülü bir şekilde devam ettiğine de işaret etti. “Örneğin bir sorunla karşılaşmadığımız gemi sistemlerinde süreç sürekli erteleniyor.”

Avrupalı ​​füze üreticisi MBDA ile Thales’in ortak girişimi olan İtalyan-Fransız konsorsiyumu Eurosam’ın ürettiği SAMP-T sistemiyle ilgili olarak Demir, “İşbirliğini ancak teknoloji transferi ve ortak üretim olursa kabul edeceğiz” dedi.

Türkiye, Fransa ve İtalya sistem üzerinde işbirliği süreci başlatmıştı, ancak taraflar arasındaki gergin bağlar sürecin yeterince olgunlaşmasını engelledi.

Ankara, Türkiye’nin milli savunma hava sistemlerinin geliştirilmesi için 14 Temmuz 2017’de Fransız-İtalyan konsorsiyumu ile ön anlaşma yaptı ve potansiyel ortak üretim için ihtiyaç ve önceliklerin belirlenmesine yönelik 18 aylık bir çalışma için 2018 yılının başında anlaşma imzaladı. bir anti-balistik füze sisteminin

sınıf=”cf”>

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, Ankara’nın Fransa’da yapılacak bir sonraki seçimlerden sonra üç ülke arasındaki işbirliğini güçlü bir şekilde sürdürmeyi umduğunu söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.