August 8, 2022

helsinki

Finlandiya’nın şebeke operatöründen bir yetkili, 14 Mayıs’ta AFP’ye verdiği demeçte, Rusya’nın enerji şirketi RAO Nordic’in ödeme gecikmeleri nedeniyle arzı kesmekle tehdit etmesi üzerine Finlandiya’ya elektrik tedarikini bir gecede askıya aldı.

sınıf=”cf”>

Fingrid’in operasyonel planlama müdürü Timo Kaukonen, “Şu anda sıfırda ve planlandığı gibi gece yarısından itibaren başladı,” dedi.

RAO Nordic Cuma günü yaptığı açıklamada, Helsinki Moskova’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO üyeliğine başvurusunu duyurmaya hazırlanırken, ödemelerle ilgili sorunları gerekçe göstererek arzı askıya alacağını söyledi.

Ancak eksiklik İsveç’ten yapılan ithalatla kapatılıyordu. Finlandiya, gücünün yaklaşık yüzde 10’unu Rusya’dan ithal ediyor.
RAO Nordic, 6 Mayıs’tan bu yana elektrik için ödeme yapılmadığını, ancak bunun Avrupa’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarıyla bağlantılı olup olmadığını açıklamadığını söyledi.

Moskova’nın 24 Şubat işgali, Finlandiya ve İsveç’te siyasi ve kamuoyunu Rus saldırganlığına karşı bir caydırıcı olarak NATO üyeliği lehinde değiştirdi.

Her iki ülke de Batılı askeri ittifakla uzun süredir işbirliği yapıyor ve buna hızla katılmaları bekleniyor.
NATO başkanı Jens Stoltenberg defalarca “açık kollarla” karşılanacaklarını söyledi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.