July 5, 2022

İSTANBUL

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından AB tarafından yaptırım uygulanan Rus oligark Roman Abramovich’e ait iki Türk limanına demirleyen iki megayat, uluslararası bir davada “saklambaç” konusu oldu.

sınıf=”cf”>

Söz konusu dönemde İngiliz futbol devi Chelsea’nin mülkiyetini kaybeden 55 yaşındaki oligark, 1,2 milyar dolarlık “Eclipse” ve 500 milyon dolarlık bir diğer megayat “My Solaris”i Türkiye’ye getirdi.

Muğla’nın Marmaris ilçesine “Tutulma” demirlendi. Abramovich’in “My Solaris”i, Muğla’nın dünyaca ünlü turizm merkezi Bodrum’daki bir liman olan Kruvaziyer Limanı’na demir attı.

Ancak İngiliz avukatlar, işadamının servetiyle ilgili açılan davanın ardından, Cruise Port’un Londra borsasında işlem gören Global Ports Holding’e ait olduğunu fark etti.

İngiliz medyasına konuşan avukatlar, Ambramovich’in yatını Kruvaziyer Limanı’na demirlemesini kabul etmenin “yaptırımların ihlali” anlamına geleceği konusunda ısrar etti.

Batı medyası bu tür iddiaları manşetlere taşırken, iki yat iki limandan ayrıldı.

sınıf=”cf”>

“Tutulma”, kıyıdan biraz uzakta bekleyen Göcek Koyu’na geldi. Yerel halk, dev yatın “muhtemelen bir Türk holdingi olan STFA’ya ait bir limana yanaşacağını” söyledi.

“My Solaris” şimdi Bodrum semtindeki Yalıkavak Marina’ya demir attı.

Yerlilere göre, 500 milyon dolarlık yatın sonbaharın başlamasıyla birlikte “bölgeyi terk etmesi” gerekeceğinden Abramovich’in “My Solaris”in geleceğini düşünmek için üç ayı var.

yat,

Leave a Reply

Your email address will not be published.