September 26, 2022

ANKARA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 19 Eylül’de ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalara ilişkin “önyargılı” açıklamalarının “sabotaj diplomasisi çabalarına” ilişkin “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

“ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ermenistan ziyareti sırasında yaptığı, tarihi ve güncel gerçeklerle bağdaşmayan, tamamen iyi niyetten yoksun, taraflı bir bakış açısını yansıtan ve diplomatik çabaları sabote eden açıklamalar hiçbir zaman değildir. Kabul edilebilir” diye tweet attı Oktay.

Beyaz Saray yönetiminin, Ermeni diasporasının oylarına açıkça göz kırpan Pelosi ve onunla birlikte lobi destekli birkaç politikacının Karabağ sorununa ilişkin söylemlerinin ABD’nin resmi görüşünü yansıtıp yansıtmadığını netleştirmesi gerektiğini belirtti.

Oktay, tüm uluslararası aktörleri “bölgede kalıcı barış ve istikrara şiddetle ihtiyaç duyulan bir zamanda” adil, sağduyulu ve sorumlu bir şekilde hareket etmeye davet etti.

Türkiye, “30 yıldır haksız ve hukuksuz bir şekilde işgal edilen” vatanını “kurtarmak” için mücadele ettiğini söylediği Azerbaycan’ın yanında olacaktır.

sınıf=”cf”>

Pelosi, Azerbaycan ve Ermeni güçleri arasındaki son çatışmalardan sonra ülkeye ABD desteğini göstermek için hafta sonu Ermenistan’ı ziyaret etti.

18 Eylül’de yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’ın Ermenistan topraklarına yaptığı yasadışı ve ölümcül saldırıların ardından güvenlik konusuna odaklanılması nedeniyle tekrar görüşmemiz bizim için ayrı bir önem taşıyordu” dedi. “Bu saldırıları şiddetle kınıyoruz” dedi.

HİNDİ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.