August 8, 2022

ABUJA

Nijeryalı havayolları, artan jet yakıtı fiyatları nedeniyle bugünden itibaren tüm uçuşlarını askıya alacak, operatörlerin bir şemsiye örgütü söyledi.

sınıf=”cf”>

Rusya’nın Şubat ayında komşusu Ukrayna’yı işgal etmesi ve Batı’nın buna Moskova’ya yaptırımlar getirerek yanıt vermesinin ardından, yakıt maliyeti dünya çapında arttı.

Nijerya Havayolu İşletmecileri, jet yakıtının fiyatının litre başına 190’dan 700 Nijerya nairasına (0.45 $’dan neredeyse 1.70 $’a) çıktığını söyledi.

AON, “Dünyadaki hiçbir havayolu kısa bir süre içinde böylesine astronomik bir yükselişten kaynaklanan bu tür ani şoku kaldıramaz” dedi.

Grup, şimdi bir müşteriye bir saatlik uçuş için 120.000 naira’ya (289 $) mal olacağını söyledi, bu da “zaten çok fazla zorluk yaşayan” Nijeryalılar için karşılanamayacak bir meblağ.

Bu nedenle AON, “üye havayollarının 9 Mayıs 2022 Pazartesi gününden itibaren bir sonraki duyuruya kadar ülke çapında operasyonlarını durduracağını üzülerek kamuoyuna bildirmek” istedi.

Havacılık bakanlığı, havayollarını “operasyonları kapatmanın Nijeryalılar ve küresel yolcular üzerindeki çarpan etkisini dikkate almaya” çağırarak yanıt verdi.

Nijeryalı tüketiciyi koruma kurumu ayrıca “yerli havayollarına önerilen kapatmanın yolcular üzerindeki etkisini ve böyle bir eylemle ilgili zorlukların ve zorlukların büyüklüğünü dikkate almalarını” istedi.

sınıf=”cf”>

Havayollarının, önerilen hizmetin durdurulması için ilan edilen tarihin ötesinde bilet satmaya devam ettiğine dair artan tüketici geri bildirimlerinden endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

Sosyal medya kullanıcıları, müşterilere alternatif seyahat yolları bulmalarını öneren havayollarıyla dalga geçti.

Nijerya günde 1.4 milyon varil ham petrol üretiyor, ancak çok az rafine ediyor. Neredeyse tamamen akaryakıt ithalatına dayanıyor ve bu da yerel pazarı kesintilere karşı savunmasız hale getiriyor.

Artan yakıt fiyatları, son haftalarda uzun süreli elektrik kesintilerine neden oldu.

ekonomi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.