August 8, 2022

ANKARA

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli 24 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusundaki koşulların Ankara’nın güvenlik endişelerini karşılamaması halinde Türkiye’nin NATO’dan ayrılmayı bir seçenek olarak görebileceğini söyledi.

sınıf=”cf”>

“Türkiye seçeneksiz değil. Şartlar içinden çıkılmaz bir hal aldığında NATO’dan ayrılmak bile alternatif olarak gündeme alınmalı. Bahçeli, milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, NATO için yoktuk, NATO olmadan da yok olmayacağız” dedi.

MHP lideri Finlandiya ve İsveç’e atıfta bulunarak, Türkiye’nin PKK saldırılarında diğer ülkelerin rolünü görmezden gelmeyeceğini söyledi.

“Hala sokaklarında teröristler dolaşan bu devletlere nasıl hoşgörülü olabiliriz? İsveç, ayrılıkçı terör örgütünün Kuzey Avrupa’daki kontrol odasıdır” dedi.

Ayrıca Finlandiya ve İsveç’i savunma sanayi ihracat yasağı getirdiği için eleştirdi.

Türkiye’ye silah ambargosu uygulayan suçlu ülkelerle birlikte olmak mantıklı mı? O sordu.

sınıf=”cf”>

“Türkiye sömürge bir ülke olmayacak. Kimse Türkiye’yi tehdit etmeye kalkmasın” dedi.

Politikacı, Haziran sonunda Madrid’de yapılacak NATO Liderler Zirvesi gerçekleşene kadar İsveç ve Finlandiya’nın kararlarında “keskin bir dönüş” yapacaklarına dair bir belirti olmadığını söyledi.

Bahçeli, “İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’yi baskı altına alarak NATO’ya dahil edilmesi ve süreci oldubittiye zorlaması karşısında Ankara’nın kriterleri ivedilikle hayata geçirilmelidir” dedi.

Türkiye’nin 1952’den beri NATO üyesi olduğunu hatırlattı. “Ancak Türkiye, NATO’nun doğudaki karakol ülkesi olarak görülüyor” dedi.

Bahçeli, “Türkiye’nin itirazları ciddiye alınmıyorsa, NATO’daki varlığı ciddiye alınmıyor ve saygı duyulmuyor demektir” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.