July 5, 2022

HELSINKI- Associated Press

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 12 Haziran’da Türkiye’nin terörizm ve ciddiye alınması gereken diğer konular hakkında “meşru endişeleri” olduğunu söyledi.

sınıf=”cf”>

Türkiye, Finlandiya ve İsveç’i PKK teröristlerini desteklemekle suçladı ve iki İskandinav ülkesinin politikalarını değiştirene kadar NATO’ya katılmasını desteklemeyeceğini söyledi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, “Başka hiçbir NATO müttefiki Türkiye’den daha fazla terör saldırısına uğramadı” dedi ve Irak ve Suriye gibi komşularıyla stratejik coğrafi konumuna dikkat çekti.

“Bunlar meşru endişelerdir. Bu terörizmle ilgili, silah ihracatıyla ilgili” dedi Stoltenberg. “Türkiye’nin terör örgütü PKK ile ilgili endişeleri de dahil olmak üzere tüm müttefiklerin güvenlik endişelerini ele almalıyız.”

Finlandiya’nın batı Finlandiya’daki cumhurbaşkanlığı yazlık konutu Kultaranta’da konuştu.

On yıllarca süren askeri bağlantısızlıktan sonra, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı Finlandiya ve İsveç’i Mayıs ayında NATO’ya katılmak için başvurmaya zorladı.

sınıf=”cf”>

Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskandinav ülkelerini PKK teröristlerini desteklemekle suçluyor ve onların 30 üyeli ittifaka katılımlarını veto etti.

“Türkiye gibi hayati bir kilit müttefikimiz terörle ilgili endişelerini dile getirdiğinde, elbette oturup bunları ciddiye almamız gerekiyor. Ve biz de tam olarak bunu yapıyoruz,” dedi Stoltenberg.

Ankara’dan Helsinki ve Stockholm’e gelen talepler arasında Türkiye’ye silah ihracatına getirilen kısıtlamaların kaldırılması ve Erdoğan hükümetine karşı çıkan bazı Kürt örgütlerinin üyelerinin iade edilmesi de yer alıyor.

NATO başkanı geçtiğimiz haftalarda anlaşmazlığı çözmeye çalışıyordu ancak 12 Haziran’da herhangi bir ilerleme kaydedilip kaydedilmediğini açıklamadı.

O, Fin ve İskandinav politikacılar, dış ve güvenlik politikası uzmanları ve askeri temsilcilerle birlikte 12 Haziran’da Kultaranta’da yıllık bir tartışma paneline katılacaktı.

Stoltenberg, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile görüşmek üzere Pazartesi günü İsveç’i ziyaret edecek.

diplomasi,

Leave a Reply

Your email address will not be published.